Blízké hlasy z dáli

Nedělní Koncert duchovní hudby nabídne skladby z kompaktního disku nazvaného Blízké hlasy z dáli. Jedná se o unikátní projekt souboru Schola Gregoriana Pragensis a tělesa japonských buddhistických mnichů Gyosan-ryu Tendai Shomyo, který přináší dialog dvou duchovních kultur na základě hudebního repertoáru buddhistické a křesťanské tradice.
Nahrávka vznikla v návaznosti na zcela unikátní společné koncertní vystoupení obou souborů v pražském kostele sv. Anny dne 14. listopadu roku 2006. Jak se vyjádřil umělecký vedoucí Scholy Gregoriany David Eben: "… jedním z nejnaléhavějších úkolů dnešní doby je mezi-náboženský dialog". Program je připraven velmi pečlivě a s velkým porozuměním. Setkávají a dokonce prolínají se v něm dva světy, které se vyvinuly samostatně a svou ryzostí odolávají vnějším vlivům.
My v neděli 18. září 2016 od 20.30 hodin uslyšíme celý šestnáctidílný cyklus. Liché části (s výjimkou první) jsou chorální. Sudé jsou půl napůl buddhistické nebo kombinované. V kombinovaných čeští choralisté a japonští mniši zpívají společně, aniž by byli nuceni jakkoliv uhýbat ze svého kulturního pojetí. Davidu Ebenovi se podařilo každé ze čtyř prolnutí realizovat jiným způsobem. Velmi působivá je desátá část, v níž nad stále se opakující recitovanou částí ze sútry zní chorální Ave virgo gloriosa. Budete-li poslouchat, zjistíte, že vás nic neruší, ba naopak, jako by obě složky přirozeně patřily k sobě. David Eben ve svém komentáři popisuje celý experiment jako naplnění biblického "Spiritus flat ubi vult" - Duch vane, kam chce.
Po zhruba 70 minutovém poslechu obou souborů necháme ještě 20 minut zpívat Scholu Gregorianu Pragensis. V jejím provedení zazní lejch z konce 14. století "Ach, homo perpende fragilis" - Ach člověče bez ustání křehký. Tato skladba se skládá z pěti částí. Autorem třetí je Petrus Wilhelmi de Grudencz, autorství ostatních čtyř není známé.