Assumpta est Maria

15. srpna slavíme slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Skladby inspirované touto tématikou můžete poslouchat v neděli 16. 8. 2015.
Nedělní ranní duchovní hudba i večerní Koncert duchovní hudby nabídne mariánské skladby. Od 8.00 hodin ráno to bude Missa "Assumpta est Maria" – v českém překladu: Mše “Nanebevzatá je Maria”, kterou na základě latinského mešního ordinária v letech 1698 až 1702 vytvořil francouzský barokní skladatel Marc-Antoine Charpentier. Následovat budou jeho Litanie k Panně Marii, které vznikly 15 let před mší pro kůr jezuitského kostela svatého Ludvíka v Paříži, kde byl Charpentier hudebním ředitelem.
V rámci večerního Koncertu duchovní hudby, který začíná ve 20.30 hodin, uslyšíme jak mariánský gregoriánský chorál, tak také Palestrinovy madrigaly a nakonec i mši k Panně Marii od Adama Václava Michny z Otradovic.
Za českou hudbou období kolem roku 1500 nás zavede soubor Schola Gregoriana Pragensis se svým uměleckým vedoucím Davidem Ebenem. Předense skladbu neznámého skladatele nazvanou Salve Mater s částmi: Anima mea, Flos florum, Ave Regina caelorum, Aleluia Ave benedicta, tropus O Maria celi via, O gloriosa domina, chorál Salve Regina a závěrečné Gaudete Dei genitrix.
Do Itálie nás pak zavede Giovanni Pierluigi da Palestrina, který žil v letech 1525 až 1594. Působil jako varhaník a ředitelˇřímských kůrů: chrámu svatého Petra, Sixtinské kaple, chrámu San Giovanni in Laterano a dalších. Ve svém díle vyšel z gregoriánského chorálu. Vedle 93 mší napsal 250 motet, Stabat Mater, Magnificat, hymny, lamentace, offertoria, improperia a další duchovní skladby. My si poslechneme mariánské madrigaly pro pět hlasů nazvané Le Vergini, oslavující Pannu Marii jako pannu krásnou, trpící, čistou, svatou, osamělou, jasnou, plačící a pannu celého světa.
Autor poslední skladby nedělního večerního koncertu Adam Václav Michna z Otradovic je známý především díky zpěvům obsažených ve sbírkách Loutna česká, Česká mariánská muzika a Svatoroční muzika. Byla by však velká škoda opomenout další krásná díla tohoto českého raně-barokního básníka a skladatele, který ve své tvorbě vytvořil syntézu českých a evropských hudebních tradic. Proto se v závěru koncertu zaměříme na jeho latinskou votivní Mši k Panně Marii, na které se interpretačně budou podílet dva české soubory: Schola Gregoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem a soubor Socieas Incognitorum v čele s Eduardem Tomaštíkem.