27. Forfest

27. Forfest

Mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením odstartuje 17. června 2016 a potrvá až do 24. září 2016. Navštívit jej můžete v Kroměříži, Olomouci, Praze a v Bratislavě.

Mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením získal v loňském roce prestižní Cenu České hudební rady a byl vybrán mezinárodní porotou Europe for Festivals, Festivals for Europe pro širší evropský projekt EFFE Label 2015-2016.

Na festival 2016 přijedou interpreti z 8 zemí Evropy i zámoří - Německo, Francie, Makedonie, Itálie, Slovinsko, Slovenská republika, USA a Česká republika. Program XXVII. festivalového ročníku obsahuje v reprezentativním výběru 27 stěžejních akcí, z toho 20 koncertů, 3 poslechové pořady, 3 výstavy a týdenní kompoziční kurzy pro mladé skladatele s mezinárodní účastí lektorů i studentů.

Zahajovací koncert v kroměřížském centru festivalu bude patřit přednímu slovenskému souboru QUASARS Ensemble / Bratislava /, který vystoupí ve Sněmovním sále zámku. Jde v pořadí o čtvrté vystoupení tohoto excelentního sdružení v rámci historie festivalu, které se vždy objevuje s vysoce přínosným a objevným programem. Hostem programu bude významná slovenská klavírní virtuóza Elena Letňanová - doktorka hudebních věd, univerzit. pedagog (FFUK,VSMU, UD, Academia Istropolitana, STU-Stroj. fakulta Bratislava), vyhledávaná publicistka a překladatelka, která působila na Dayton University, v Daytonu /Ohio/. Debutovala ve slavné Carnegie Hall v New Yorku jako první slovenská umělkyně.

Do kategorie spolupráce se slovenskou scénou patří také výstava renomované slovenské autorky a teoretičky Dr. Elsy Sivákové, která se v průběhu posledních let zúčastnila také několika konferencí festivalového kolokvia. Výstavní blok doplní český sochař a teoretik PhDr.Jan Buchta, jehož plastiky budou k vidění po dobu festivalového týdne v předsálí Sněmovního sálu arcibiskupského zámku.

Poslechový autorský pořad letošního jubilanta, brněnského skladatele Rudolfa Růžičky přinese detailní vhled do celoživotního díla mezinárodně uznávaného autora - nestora české elektroakustické hudby.

Varhanní projekt Prof. Jaroslava Tůmy v olomoucké katedrále bude akcentovat autorskou improvizační hudbu interpreta na témata A. V. Michny. Vzhledem k vysokému renomé sólisty se můžeme těšit na ojedinělý a objevný počin v české hudbě 21. století. Zahajovací koncerty v Olomouci v Dómě sv.Václava mají tradičně velký symbolický význam ve spojitosti s Olomouckým Arcibiskupstvím, které drží záštitu nad festivalem už od samotných počátků devadesátých let.

 

Vystoupením Československého komorního dua / Pavel Burdych, CZ - housle, Zuzana Berešová, SK – klavír / bude pokračovat festivalové desetidenní cyklus opět v Kroměříži. Koncert dua představí posluchačům dílo klasika současné slovenské hudby Ladislava Kupkoviče, který v současné době žije v Německu. Koncert se koná k životnímu jubileu autora.

 

Na XXVII. ročník festivalu přijala po dlouhých letech opět pozvání vynikající německá varhanice Ruth Forsbach, která má mimo jiné nepřehlédnutelné zásluhy na propagaci české hudby v Evropě. Místní hudebníky bude možná zajímat, že svého času pomohla v začátcích Evangelické konzervatoře v Kroměříži. Přijede s uceleným projektem: "Aspekty německé varhanní hudby 1985 - 2015"

Ve spolupráci se Společností pro elektroakustickou hudbu reprezentovanou především Dr. Lenkou Dohnalovou je připraven širší projekt, který by měl trvale každoročně představovat nejvýraznější osobnosti mezinárodní soutěže MUSICA NOVA.

 

Přesto, že je Forfest především festivalem autorským,věnuje rovněž zvýšenou pozornost výrazným interpretačním osobnostem domácím i zahraničním. K těm domácím zcela jistě patří violoncellové duo Doc.Jiřího Hoška a Dominiky Weis Hoškové, které se v poslední době zabývá zejména osobitou interpretací židovské hudby.

Pro žáky vyšších ročníků ZŠ je připraveno dopolední matiné, ve kterém vystoupí komorní soubor Petrof Piano Trio, jehož členové jsou všichni z Kroměříže a jsou reprezentanty mladé generace.

Ze zahraničních interpretů je možno jmenovat např. významné ansámbly z USA – D´Amore Duo / William Feasley – kytara, Emily Tsai - Yeon Jee Sohn – hoboj /, nebo mezinárodní Duo SoliPse, které tvoří makedonská flétnistka Elena Stojceska a francouzský kytarista Romain Petit. Dva posledně jmenovaní umělci náleží k mladé - nastupující generaci interpretů, kterou budou na Forfestu 2016 reprezentovat také členové italského kytarového Quartetta Apeiron. V rámci letošního Forfestu kvarteto uvede např. premiéry skladeb renomovaného amerického skladatele Daniela Kessnera.

K dalším novým jménům, které se na festivalových programech objeví, náleží také klavíristka Alena Moravcová, zpěvačka Daniela Andršová, violista Petr Vaculovič a kytarista Jan Tuláček.

Poprvé by také měly zaznít v reprezentačních prostorách kroměřížského zámku skladby nejmladších autorů – účastníků festivalových mistrovských kompozičních kurzů.

S novým - tématicky vyhraněným programem vystoupí brněnské Miloslav Ištvan Quartetto, percussionista Tomáš Ondrůšek / Uganda Dancers Band /, sopranistka Kristýna Valoušková / B.Gillet – Missa /, violista a skladatel Ondřej Štochl, manželé Vojtěch a Irena Havlovi

XXVII. ročník neopomene pokračovat v tradici autorských koncertů a pořadů, v nichž připomene zejména tvorbu českých skladatelů - jubilantů: Ivany Loudové a Rudolfa Růžičky, ale také skladatelů zahraničních jako např. francouzského komponisty Bruno Gilleta, jehož dílo budou reprezentovat dvě pozoruhodné mešní kompozice.

XXVII. ročník neopomene pokračovat v tradici autorských koncertů a pořadů, v nichž připomene zejména - jubilantů: a , ale také skladatelů zahraničních jako např. , jehož dílo budou reprezentovat dvě pozoruhodné mešní kompozice.

Do projektu hudební části festivalu jsou zahrnuty také týdenní kompoziční kurzy pro mladé skladatele – studenty a absolventy středních a vysokých uměleckých škol pod názvem POSTFEST. V r. 2016 je plánován již 7.ročník. Účast lektorů i studentů je mezinárodní. Lektory kurzů zůstávají PhDr.Jaroslav Šťastný / Peter Graham /, PhDr. Pavel Novák / Zemek /, MgA. Ondřej Štochl a z německých skladatelů Prof.Jakob Ullmann a Prof. Albert Breier. Učební lekce jsou doplněny každodenními večerními přednáškami a poslechovými pořady.

 

Prezentace českého a slovenského umění ART 2016 v Ateliéru na Hradě v Bratislavě bude přehlídkou nejen výtvarného umění autorů obou zemí, ale také komorních děl českých a slovenských autorů. Projekt se koná díky velkorysému pochopení Dr. Eleny Letňanové, významné slovenské teoretičky a klavíristky. Spolupráce festivalu se slovenským uměním je letitá a má široký záběr od institucionální podoby – univerzity, galerie, ministerstva - až po osobní kontakty s umělci nejen bratislavského okruhu / také Košice, Žilina, Prešov, Medzilaborce a další – více na 
www.forfest.cz /

 

Rozhovor v časopisu KAM v Brně

Tesar-Milan_studioRaPg2025_fotoViolaHertelovaPřečtěte si rozhovor s programovým ředitelem Proglasu Milanem Tesařem v časopisu Kam v Brně

Regiony

Regiony

Folk na Slovensku v roce 2024

janku_gratia-plenaPoslechněte si přehled slovenského folku v roce 2024.

Profil Jiřího Smrže

960px-Brno-Leitnerka-uvedení-alba-Kořeny-Jiřího-Smrže2013Jiří-Smrž2_wikipediePoslechněte si pořad o písničkáři Jiřím Smržovi.

Darujte Proglas!