František Antonín hrabě Špork

František Antonín hrabě Špork

Pořad v souvislostech


Quattro Boemi
Budeme vysílat

Velikonoční hudba v čase
Velikonoční hudba v čase
B & D strings
Vysílali jsme


Pohledy do dějin hudby

Pohledy do dějin hudby

Telemannovy pašijové kantáty
Audioarchiv

Třetí díl minicyklu studia Vojtěch vysílaný rámci cyklu Oktáva, nazvaný Quattro Boemi, nám představí osobnost Františka Antonína hraběte Šporka. Nalaďte si Oktávu v pátek 15. 3. 2019 v 16.55, reprízu uvádíme 16. 3. 2019 ve 2.00.

Pořadem nás bude opět provázet náš přední hudební historik, muzikolog, dramaturg, kritik, hudební pedagog a organizátor Prof. PhDr. Stanislav Bohadlo, CSc., který je také hudebním producentem (zakladatelem festivalu Theatrum Kuks), výkonným hudebníkem a vyučuje na Univerzitě Hradec Králové.

Hrabě Špork proslul zejména jako mecenáš významných umělců a jeho jméno je trvale spojeno s vybudováním lázní a špitálu pro invalidy v Kuksu, areálu zámku v Lysé nad Labem či nedalekého Bon Reposu. Profesor Bohadlo nás seznámí s příběhem, kdy kulturymilovný hrabě, syn vestfálského pasáka dobytka, se stal mužem, který si dopisoval s Bachem a který přivedl do Čech světoznámého Vivaldiho. Vivaldi se svým souborem opakovaně účinkoval ve Šporkově pražském operním divadle, kde zaznělo celkem šest jeho oper. Svou hudbu Šporkovi z Lipska zasílal i Johann Sebastian Bach. V pořadu uslyšíme, mimo jiné, ukázky z málo známé Vivaldiho opery Argippo, která byla poprvé uvedena roku 1730 v operním divadle hraběte Františka Antonína Šporka v Praze.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Nové album Anansyho Cissého z Mali

cisse_anouraAnansy Cissé vydal album inspirované zážitky z války v Mali.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web