František Antonín hrabě Špork

František Antonín hrabě Špork

Pořad v souvislostech


Quattro Boemi
Budeme vysílat

Malé dějiny hudby II
Malé dějiny hudby II
Pozvánka na Brněnský varhanní festival 2020
Vysílali jsme


Malé dějiny hudby II

Malé dějiny hudby II

Jana Jarkovská
Audioarchiv

Třetí díl minicyklu studia Vojtěch vysílaný rámci cyklu Oktáva, nazvaný Quattro Boemi, nám představí osobnost Františka Antonína hraběte Šporka. Nalaďte si Oktávu v pátek 15. 3. 2019 v 16.55, reprízu uvádíme 16. 3. 2019 ve 2.00.

Pořadem nás bude opět provázet náš přední hudební historik, muzikolog, dramaturg, kritik, hudební pedagog a organizátor Prof. PhDr. Stanislav Bohadlo, CSc., který je také hudebním producentem (zakladatelem festivalu Theatrum Kuks), výkonným hudebníkem a vyučuje na Univerzitě Hradec Králové.

Hrabě Špork proslul zejména jako mecenáš významných umělců a jeho jméno je trvale spojeno s vybudováním lázní a špitálu pro invalidy v Kuksu, areálu zámku v Lysé nad Labem či nedalekého Bon Reposu. Profesor Bohadlo nás seznámí s příběhem, kdy kulturymilovný hrabě, syn vestfálského pasáka dobytka, se stal mužem, který si dopisoval s Bachem a který přivedl do Čech světoznámého Vivaldiho. Vivaldi se svým souborem opakovaně účinkoval ve Šporkově pražském operním divadle, kde zaznělo celkem šest jeho oper. Svou hudbu Šporkovi z Lipska zasílal i Johann Sebastian Bach. V pořadu uslyšíme, mimo jiné, ukázky z málo známé Vivaldiho opery Argippo, která byla poprvé uvedena roku 1730 v operním divadle hraběte Františka Antonína Šporka v Praze.

Vývar Vandy Kavkové

kavkova_vyvarPoslechněte si rozhovor se zpěvačkou Vandou Kavkovou o jejím albu Vývar.

Regiony

Regiony

Mielo – nové album z Finska

kalaniemi_mieloMielo je nové album finské akordeonistky Marie Kalaniemi.

To nejlepší z WMCE

imamovic_singerV pořadu Slyšte, lidé! představíme nejlepší nahrávky world music z 1. pololetí 2020.

Album pohřebních zpěvů z Ghany

frafra_funeralSkupina Fra Fra na svém albu nabízí autentické pohřební písně z Ghany.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web