Dodatek Malých dějin hudby

Dodatek Malých dějin hudby

Pořad v souvislostech


Malé dějiny hudby
Budeme vysílat

Svatovítský regenschori František Xaver Brixi
Svatovítský regenschori František Xaver Brixi
Vilém Veverka
Vysílali jsme


Svatovítský regenschori František Xaver Brixi

Svatovítský regenschori František Xaver Brixi

Pohledy do dějin hudby
Audioarchiv

Od května do září jsme na pokračování v 10 dílech vysílali Malé dějiny hudby, které se zabývaly českými klasicistními skladateli, známými doma i ve světě. Tentokrát se zaměříme na ty, kteří vám v nich chyběli. Tedy jakýsi dodatek.

V červnových dílech jsme navštívili klasicistní Vídeň, kde působili skladatelé Tůma, Štěpán, Gassmann, Vaňhal, Koželuh, otec a syn Kraft, bratři Vraničtí, Kramář, Mašek, Jírovec, Voříšek a kopista Václav Sukovatý. V Německu jsme v červenci sledovali stopy Bendů, Stamiců, Josefa Rejchy, Kalivody, Richtera, Pokorného a Filse. Dále ve světě jsme putovali za Krumpholzem, Antonínem Rejchou, Stichem, Dusíkem, Myslivečkem a Pichlem. V srpnu jsme se zaměřili na ty klasicistní autory, kteří zůstali doma. Byli jimi v Praze Dušek, Brixi, Šenkýř, Koželuh, Weber a Tomášek, na Moravě Kuzník, Gurecký a Puschnamn, dále nás zajímal Linek a Ryba a také významný český pedagog a varhaník J. Seger a jeho žáci: Kopřiva, Galina, Kuchař a Mašek. Všechny tyto díly Malých dějin hudby kdykoliv najdete k poslechu v našem audioarchivu, zadáte-li cyklus Oktáva.

Zdá se, že tento seznam by mohl být celý, ale ani zdaleka není. Díl, který uvedeme tento týden se pokusí o doplnění alespoň některých dalších jmen. Budou jimi: František Václav Habermann, Jan Zach,  Václav Vodička, Jiří Družecký, Vojtěch Nudera, František Antonín Míča a Antonín Borový. Nastíníme jejich krátký životopis a od každého si poslechneme alespoň jednu skladbu.

O tom, že ani tento dodatek není zdaleka vyčerpávajícím uzavřením hledání výborných českých muzikantů, se budeme moci přesvědčit o Vánocích, kdy do týdeníků Oktáva chystáme další dva díly Malých dějin hudby. Ty budou zaměřeny na tvůrce českých a moravských pastorel.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web