Carles Luython

Carles Luython

Pořad v souvislostech


Charles Luython
Budeme vysílat

Pavel Křížkovský a Cyrilometodějská kantáta
Pavel Křížkovský a Cyrilometodějská kantáta
Český filharmonický sbor Brno
Vysílali jsme


Petr Nekoranec

Petr Nekoranec

50 let na kůru v Zábrdovicích: pan Zdeněk Hatina
Audioarchiv

Plánovanou oktávu o Velikonočním festivalu duchovní hudby jsme museli zrušit, protože se festival letos nebude konat. Věřím, že vás potěší repríza srpnového pořadu o renesančním skladateli, varhaníkovi a jednom z posledních tvůrců franko-vlámské polyfonie - Charlesi Luythonovi.

Ve své době patřil k předním osobnostem hudební scény na rudolfínském dvoře. Čtyřicet let žil v císařské Praze. Město opouštěl spíše výjimečně, většinou v doprovodu císaře. V Praze také vyšly tiskem jeho mnohé sbírky skladeb. Obsahují moteta, madrigaly, mše a varhanní skladby. Luython došel už za svého života uznání a jeho dílo patří k vrcholům vokálního vícehlasu počátku 17. století. Dnes stojí ve stínu svých slavnějších kolegů – Jakoba Regnarta, Alessandra Orologia či Hanse Leo Hasslera. Navzdory tomu jsou jeho skladby stále oblíbené pro svou melodickou a rytmickou invenci i neobyčejnou barevnou pestrost.

Velmi zajímavé povídání o životě a díle Charlese Luythona pro Radio Proglas připravil muzikolog PhDr. Radek Menoušek. Samozřejmě bude proloženo mnoha hudebními ukázkami.

Jazz Goes to Town 2020

Zveme do Hradce Králové na festival Jazz Goes to Town. wroblewski

Regiony

Regiony

Sólo pro ženský hlas 5

Pires_CartografadoDevět výjimečných zpěvaček v pořadu Slyšte, lidé!

Vývar Vandy Kavkové

kavkova_vyvarPoslechněte si rozhovor se zpěvačkou Vandou Kavkovou o jejím albu Vývar.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web