50 let ředitelem kůru v Zábrdovicích: pan Zdeněk Hatina

V Zábrdovicích o Božím Těle. Autor snímku: Jan Novotný

Pořad v souvislostech


50 let na kůru v Zábrdovicích: pan Zdeněk Hatina
Budeme vysílat

Svatovítský regenschori František Xaver Brixi
Svatovítský regenschori František Xaver Brixi
Vilém Veverka
Vysílali jsme


Svatovítský regenschori František Xaver Brixi

Svatovítský regenschori František Xaver Brixi

Pohledy do dějin hudby
Audioarchiv
17. září 2020 Oktáva Autor: Jan Novotný

Varhaník, sbormistr a autor vokálních i instrumentálních kompozic Zdeněk Hatina bude hostem Oktávy v pátek 18. září 2020 od 16:55 hod. Zdeněk Hatina byl jmenován ředitelem kůru kostela Nanebevzetí Panny Marie v brněnských Zábrdovicích 28. září 1962. Bylo mu 21 let. Varhany i chrámový sbor kostela, jehož krásu obdivoval i císař Leopold II., jsou v péči Zdeňka Hatiny do dnešních dnů. O tom, jak se hudebnímu životu na kůru i pod ním v Zábrdovicích daří, si s panem Zdeňkem Hatinou povídal zábrdovický farník a moderátor Proglasu Jan Novotný. Pořad doplní ukázky chrámové hudby v podání sólistů, sboru, orchestru a varhan zábrdovického kůru.

Zábrdovice (dnes jedna ze svébytných brněnských čtvrtí) svou historii odvíjejí od začátku 13. století, kdy zde moravský šlechtic Lev z Klobouk zakládá premonstrátský klášter. Na výstavbě se podílejí jeho poddaní a odtud pravděpodobně pochází název lokality. Optikou Brňanů totiž přicházejí zpoza brdu, tedy cosi jako přespolní. 

Už od středověku se Zábrdovice fakticky propojují s Brnem díky ose starobylého brněnského předměstí Cejl.

Roku 1784 císař Josef II. ruší zábrdovický klášter a v jeho prostorách současně zřizuje vojenský lazaret, který je zde v podobě Vojenské nemocnice dodnes.

Klášterní kostel se stává centrem nově zřízené farnosti a okolní rozsáhlé zahrady se během 19. století mění v tovární čtvrť, motor brněnské průmyslové revoluce. Přítomnost továren je příčinou mohutného rozvoje českých Židenic, rezidenční zóny nových dělníků a jejich rodin. (Židenice a Husovice se vyčleňují ze zábrdovické farnosti až během první poloviny 20. století.)

Dalším bodem zvratu se stává vysídlení německého obyvatelstva roku 1945, kdy se z výstavné čtvrti sahající až k centru města stávají jakési vnitrozemské „Sudety“ a původní německé obyvatelstvo nahrazuje romské. Pro mnohé Brňany se prostor stává zakázaným městem, Bronxem, jiní v něm nacházejí exotiku, která zde bezpochyby je. Stačí se v letním večeru projít od Janáčkova divadla, přes Bratislavskou a Cejl k řece Svitavě. Koliště působí jako brána světů, za níž se otevírá jinde nevídaná jižanská atmosféra. Stojíme na křižovatce.

Postupně zkrachovaly všechny místní továrny, včetně největší Zbrojovky a hledá se nové využití pro tuto oblast. Symbolickou stavbou představující kontinuitu Zábrdovic je bezpochyby bývalý klášterní kostel, nyní centrum farnosti, která jako jediná významnější instituce ještě název Zábrdovice drží...

A drží a nese na svých ramenou podstatně víc. Farář Jiří Rous pomyslně otevřel   dveře farnosti zábrdovickým Romům, kteří zde nacházejí pomoc a přijetí.

A protože do zábrdovického kostela Nanebevzetí Panny Marie s jistou pravidelností vede i moje cesta, abych se právě zde, ač sám přespolní, zastavil, rád bych vám v rozsahu dnešní Oktávy, zprostředkoval jedno hudební setkání – setkání s varhaníkem a ředitelem kůru kostela v Zábrdovicích panem Zdeňkem Hatinou. Doplním, že veškeré hudební ukázky, kterými Oktávu prokládám, jsem zaznamenal během slavnostních bohoslužeb, a to zcela sám, bez asistence zvukového mistra a bez záměru je rozhlasově zveřejnit. Prosím tedy o vaši shovívavost vůči jejich technické kvalitě. V pořadu postupně zazní ukázky z kompozic Maxe Filkeho, Zdeňka Hatiny, Stanislava Macha a Starobrněnský Zdrávas Miroslava Příhody. Účinkují sólisté, smíšený chrámový sbor a orchestr kostela Nanebevzetí Panny Marie v Zábrdovicích, na varhany hrají Jan Král a Zdeněk Hatina, který také řídí provedení ansámblových pasáží. K poslechu zve zábrdovický farník Jan Novotný.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web