Varhanní festival zavítá do Miroslavi

Varhanní festival zavítá do Miroslavi

Brněnský varhanní festival si v neděli 11. června 2017 „odskočí“ z Brna do Miroslavi. Ve zdejším evangelickém kostele bude koncert začínat v 16.00 hodin.

Hrát na varhany bude především Hana Bartošová, recitovat Michal Bumbálek. Na programu je světově proslulá skladba Petra Ebena (1929 - 2007) na text Jana Ámose Komenského (1592-1670) nazvaná „Labyrint světa a ráj srdce“

I. Prolog (varhany – velkolepý vstup na jeviště světa)
II. Pohled na svět
III. Masky
IV. Šípy smrti
V. Sladké okovy lásky
VI. Slavnost akademie
VII. Nevědomost učených
VIII. Kolo štěstěny
IX. Zločinnost lidského pokolení
X. Klamný příslib zlatého věku
XI. Marnost nad marnost
XII. Zděšení a mdloba
XIII. Návrat k Bohu
XIV. Epilog (varhany – meditace)

Petr Eben k dílu:
„Poutník, který prochází labyrintem světa, nenachází v něm nic potěšujícího a obrací se k svému Bohu ve svém srdci. To, co mě však na Komenského postoji nejvíce dojímá, je jeho neúnavná práce pro zlepšení tohoto světa. V tom může být příkladem i pro naši současnost: zachovat si vlastní kritický pohled a odstup od tohoto světa, ale všechny své síly věnovat na jeho zlepšení.Ve varhanních improvizacích cituji chorály z Komenského Amsterodamského kancionálu, někdy se snažím modernějším způsobem vyjádřit dramatické pasáže textu, jako například deformaci lidských tváří, svištění šípů nebo sklouzávání z kola Štěstěny. Celá atmosféra textu není idylickou procházkou světem, ale hořkým, satirickým, bizarním a někdy takřka apokalyptickým pohledem na svět – a takový je i charakter hudby.“

Hana Bartošová patří k předním českým varhaníkům a aktivním propagátorům české hudby v zahraničí. Absolvovala hru na varhany na brněnské konzervatoři u Josefa Pukla a na JAMU v Brně u Aleny Veselé. Své umělecké vzdělání dále rozšiřovala na mistrovských kurzech pod vedením význačných varhaníků. Těžištěm jejího repertoáru je česká hudba od baroka až po současnost, řadu soudobých děl provedla ve světové premiéře, zejména z tvorby brněnských skladatelů. Se zájmem koncertuje na historických nástrojích. Vyvíjí bohatou uměleckou činnost doma i v zahraničí, účinkovala téměř ve všech zemích Evropy, v Rusku a USA. Spolupracuje s řadou sólistů a hudebních ansámblů, natáčí snímky pro české i zahraniční rozhlasové a televizní společnosti a na CD. K dosavadním vrcholům její umělecké činnosti patří koncert na varhanním festivalu v italském městě Sant Elpidio a Mare pod záštitou Ennia Morriconeho, účinkování na Dnech české kultury ve francouzském Nancy, na slavnostních koncertech k zasedání Rady bezpečnosti EU v Praze a Koncertě pro Evropu ve vídeňském dómě sv. Štěpána pořádaném velvyslanectvím České republiky. V roce 2010 vystoupila se sólovým recitálem na festivalu k výročí vysvěcení kostela sv. Václava ve Spillville v USA. Americkému publiku se představila také v koncertním duu se svou dcerou Ivou, pianistkou. Věnuje se rovněž výchově mladých varhaníků, působí v soutěžních porotách. Je dlouholetou uměleckou ředitelkou a dramaturgyní mezinárodního Brněnského varhanního festivalu, je členkou Organ Ring Lux/Cz/Sk. V současné době působí jako předsedkyně Klubu moravských skladatelů.

Michal Bumbálek působí v současné době v činohře Národního divadla Brno, kde ztvárňuje postavy např. v inscenacích Brněnské pověsti, Je třeba zabít Sekala, Saturnin, Romeo a Julie, Želary a dalších. V moravské metropoli získal také umělecké vzdělání; nejdříve studoval obor herectví na konzervatoři a poté na Janáčkově akademii múzických umění. Už v době svých vysokoškolských studií navázal spolupráci s Divadlem Husa na provázku, kde brzy získal angažmá. Hrál v mnoha divadelních inscenacích Petera Scherhaufera, Evy Tálské, Ivo Krobota a Vladimíra Morávka. V dramatu Hamlet, režírovaném Soňou Ferancovou, vytvořil titulní postavu. V minulosti se podílel rovněž na představeních Jana Antonína Pitinského, bratří Formanů, Jana Mikuláška a Arnošta Goldflama. Spolupracoval také s dalšími divadelními scénami; mezi ně patří např. Divadlo MALÉhry, Líšeň, Rept, Ensemble Damian, Divadlo Ponec, Polárka, Hadivadlo. V současnosti je činný rovněž v Divadle u stolu (Při řekách babylonských, Havran dí, Nastasja Filipovna, I obešel já polí pět) a divadelní platformě DOK.TRIN (Svět včerejška, Zpráva o zázraku). Vytvořil také role v televizních filmech Zobani, Největší z Čechů, Les mrtvých či seriálu Labyrint.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!