Znělka Eurovize?

Na první poslech by se mohlo zdát, že Koncert duchovní hudby začíná znělkou, kterou známe především z Eurovize. Tentokrát však nezazní jen pár taktů, ale celá skladba, ze které je znělka vybrána.
Poslední červnový Koncert duchovní hudby 30. 6. 2013, kterým chceme poděkovat Bohu za uplynulý školní rok nabídne Te Deum, slavnostní mši a varhanní skladby.
Úvodní Te Deum zazní na Radiu Proglas poprvé a přitom se jedná o jedno z nejznámějších děl tohoto žánru. Zvláště jeho úvodní část jistě zná každý z vás. Napsal ho Marc-Antoine Charpentier roku 1690. Předehra tohoto Te Deum se stala znělkou nejen Eurovize, ale také každoročních vídeňských novoročních koncertů. Celé Charpentierovo Te Deum je zkomponováno pro sóla, sbor, chlapce, trubky, tympány a basso continuo. My je uslyšíme v nastudování francouzského souboru Les Arts Florissants, jehož uměleckým vedoucím je William Christie.
Autor další skladby Jan Křtitel Vaňhal patří k těm hudebníkům, kteří proslavili českou hudebnost ve světě. Doma působil jen několik let jako varhaník. Pak se odstěhoval do Vídně, kde se stal žákem Karla Ditterse von Dittersdorf. Odtud se na krátký čas vydal studovat také do Itálie, kde se živil vyučováním. Vídeň se pak stala na více než 40 let jeho domovem a ve Vídni roku 1813 zemřel. Nebyl ve službách žádného státního ani církevního představitele. Byl jedním z prvních nezávislých hudebníků, kteří se živili kompozicí a vyučováním. Znal se a spolupracoval s Mozartem, Haydnem či Koželuhem. Vaňhal napsal na 100 symfonií, 100 smyčcových kvartetů, množství klavírních sonát, sonatin a varhanních fug. Oblíbené jsou i jeho koncerty pro kontrabas, varhany a flétnu. Z chrámové hudby je to okolo dvaceti mší, Stabat Mater a Rekviem. My jsme tentokrát do vysílání zařadili Missu solemnis in C Jana Křtitele Vaňhala, jak ji nastudovali: Mary Enid Haines soprán, Nina Scott Stoddart alt, Collin Ainsworth tenor a Steven Pitkanen bas. Spoluúčinkují soubory: Tower Voices Nový Zéland a Aradia Ensemble a varhaník James Tibbles. Dirigentem nahrávky je Uwe Grodd.
Posledním účinkujícím nedělního Koncertu duchovní hudby bude varhaník Aleš Bárta. V jeho provedení vyslechneme Osm toccat a fug od Josefa Ferdinanda Norbereta Segera, skladatele období klasicismu, který za svého života působil jako vynikající varhaník v několika pražských kostelech. Nahrávka byla pořízena na nástroji v kostele svatého Antonína v Hradci Králové.
Koncert duchovní hudby začíná každou neděli ve 20.30 hodin.
Příští týden se můžete těšit na slavnostní kantátu Svatba Tetis a Pelea Gioacchina Rossiniho a Delirio amoroso Georga Friedricha Händela.