Wagnerův Tristan a Isolda

Wagnerův Tristan a Isolda

Pořad v souvislostech


Tóny ze scény
Budeme vysílat

Tóny ze scény
Tóny ze scény
Tóny ze scény
Vysílali jsme

Tóny ze scény
Tóny ze scény
Tóny ze scény
Audioarchiv

Po osmi letech se na scénu Radia Proglas vrátila opera Richarda Wagnera Tristan a Isolda. Toto gigantické dílo vysíláme celé, rozdělené do čtyř po sobě jdoucích sobotních večerů.

Hudební drama o třech dějstvích na vlastní skladatelův text vzniklo roku 1857 a svou premiéru mělo 10. června roku 1865 v Mnichově. Wagner Tristana a Isoldu složil v jakési pauze, když komponoval své nejrozsáhlejší dílo Prsten Nibelungův. Uvědomoval, že tuto obrovskou tetralogii (s částmi Zlato Rýna, Valkýra, Siegfried a Soumrak bohů) nebude možné běžně provádět. Proto zkomponoval Tristana, dílo, které mělo větší šanci na provedení. Opery Richrda Wagnera na česká jeviště uváděl především František Škroup. Na scéně Národního divadla v Praze zaznělo roku 1885 celé Wagnerovo dílo, kromě oper „Rienzi“ a „Soumrak bohů“. Dnes existuje mnoho nahrávek Wagnerových oper. My Tristana a Isoldu vysíláme v originále a to v obsazení těchto umělců:

Tristan - Ludwig Suthaus

jeho sluha Kurwenal - Dietrich-Fischer Dieskau

Isolda - Kirsten Flagstad

král Marke - Josef Greindl

Melot - Edgar Evans 

Brangäne - Blanche Thebom 

pastýř a námořník - Rudolf Schock 

kormidelník - Rhoderick Davies

Sólisty doplní Sbor Královského operního domu Covent Garden a Filharmonický orchestr. Dirigentem nahrávky je Wilhelm Furtwängler.

Data vysílání:

2. října - velká část prvního dějství

9. října - dokončení prvního a část druhého dějství

16. října - dokončení druhého dějství

23. října - třetí dějství opery