Výročí R. Wagnera

Ve středu 13. února uplyne 130 let ode dne, kdy v Benátkách zemřel Richard Wagner. Již 22. května 2013 si připomeneme také 200. výročí jeho narození.
Wagnerův život byl nesmírně pestrý a plný zvratů. Již jako roční dítě byl matkou svěřen do péče faráře v Possendorfu, kde žil do šestnácti let. Vystudoval lipské gymnázium a krátce působil na svatotomášské škole. Od roku 1828 začal soukromě studovat skladbu. Se svými prvními kompozicemi se představil o čtyři roky později. Bylo mu 19 let, když v Praze poprvé zazněla jeho Symfonie C dur, ve 20 letech napsal první operu. Jeho další tvorba se soustředila na reformu zpěvoher. Zrušil uzavřená operní čísla, vytvořil takzvané příznačné motivy a nové harmonické postupy. Roku 1837 odešel do dnešního Kaliningradu a Rigy, ale po dvou letech zadlužený uprchl do Londýna a Paříže, kde působil jako novinář. Žil skromně, ale nepřestával komponovat. V té době vznikly opery Rienzi a Bludný Holanďan, které mu přinesly slávu, ale taky Tanhäuser, po jehož uvedení se zvedla vlna kritiky ze strany konzervativců. Roku 1848 se Wagner zúčastnil revolučních událostí a měl být zatčen jako "politicky nebezpečné individuum". Pomocí Franze Liszta se mu podařilo uprchnout do Curychu, kde napsal několik hudebně teoretických prací. Odtud pak odešel do Benátek a Luzernu, kde dokončil operu Tristan a Isolda.
Protože 13. února je Popeleční středa, připomene dílo Richarda Wagnera Hudební siesta v pátek 15. 2. 2013 krátce po poledni. V sobotu 16. února v rámci pořadu Vstupenka na operu, který začíná ve 21.20, si můžete poslechnout první část opery Tristan a Isolda, kterou budeme vysílat na pokračování i v následujících pěti sobotních večerech až do 23. března.