Vstupenka na Aidu
Verdiho opera Aida se vrací do vysílání Proglasu.
Krásná Aida, statečný Radames a láska mezi nimi. To je námět známé opery Aida, kterou napsal světoznámý operní skladatel Giuseppe Verdi. Nás bude tato opera provázet po tři zářijové sobotní večery v rámci pořadu Vstupenka na operu, který na radiu Proglas začíná vždy od 21.20 hodin.
Celý děj Aidy se odehrává v pro nás poněkud exotickém prostředí v Thébách a Memfidě za vlády faraónů. Hlavními hrdiny jsou egyptský vojevůdce Radames a otrokyně Aida, o které nikdo netuší, že je dcerou krále Etiopanů Amonasra.
Operu Aida napsal Verdi již jako úspěšný skladatel ve svých sedmapadesáti letech. Dá se říct, že je jednou z nejlepších Verdiho oper. Jakoby do ní vložil všechny nashromážděné zkušenosti z toho, co doposud vytvořil. Napsal ji v neuvěřitelně krátké době čtyř měsíců, aniž cokoli odbyl. Byla zkomponována na objednávku egyptské vlády pro slavnost otevření Suezského kanálu. Její námět byl ze světa dávno minulého. Proto se Verdi seznamoval s dějinami a zvyky i hudebními nástroji starého Egypta. Nechal vyrobit šest zvláštních rovných trumpet staroegyptské formy, které později dostaly název aidovky. Aida se své premiéry dočkala na štědrý den roku 1871 v Káhiře. Ačkoliv Verdi většinou dohlížel na provádění svých oper a často zasahoval do režie a výpravy, premiéry Aidy se nezúčastnil.
Chcete-li si poslechnout Verdiho Aidu z vysílání Proglasu, pusťte si rádio čtvrtého, jedenáctého a osmnáctého září.