Vídeňská krev

Vídeňská krev

Pořad v souvislostech


Tóny ze scény
Budeme vysílat

Tóny ze scény
Tóny ze scény
Tóny ze scény
Vysílali jsme

Tóny ze scény
Tóny ze scény
Tóny ze scény
Audioarchiv

Celou operetu Vídeňská krev od Johana Strausse mladšího si můžete poslechnout v sobotu večer v rámci pořadu Tóny ze scény.

 

Opereta nás přesune do roku 1815, kdy zasedal Vídeňský kongres. Libreto k ní napsali Victor Léon a Leo Stein. Čtyřiasedmdesátiletý Strauss společně s  Adolfem Müllerem (dirigentem Divadla na Víndeňce) vybrali melodie z již dokončených polek a valčíků a začali z nich tvořit operetu. Strauss však onemocněl a zemřel. Müller dílo dokončil a roku 1899 ho uvedl ve vídeňském divadle Carltheater, pro které bylo objednané. Publiku se nelíbilo, že slyší již známé melodie. Úspěch přineslo až provedení v Divadle na Vídeňce 26. října roku 1905. U nás zaznělo rok na to s názvem „Pražská krev“. Název ale brzy zanikl. Zato melodie z operety se proslavily po celém světě. Nechejte se jimi nadchnout i vy.

V roli hraběnky uslyšíme Elisabeth Schwarzkopf, hraběte nastudoval Nicolai Geda, tanečnici Franzi Erika Köth, švadlenku Pepi Emmy Loose, sluhu Josefa Erich Kunz a ministra Karl Dönch. Dále účinkuje Filharmonický orchestr a sbor, diriguje Otto Ackermann.