Večer u varhan

Koncert vážné hudby 17. ledna 2010 ve 20.30 bude zcela věnován varhanním skladbám. Vybrali jsme "Tři skladby pro velké varhany" Césara Francka, "Sedm improvizací" Camille Saint-Saënse a dvě skladby Johanna Sebastiana Bacha.
Belgicko-francouzský skladatel César Franck se narodil roku 1822. Studoval nejprve na konzervatoři ve svém rodišti v Lutychu. V roce 1835 se s rodiči přestěhoval do Paříže, kde se stal soukromým žákem Antonína Rejchy. Roku 1837 byl přijat na pařížskou konzervatoř. V Paříži pak prožil většinu svého života. Živil se nejprve jako varhaník chrámu svaté Klotildy, později – roku 1872 – převzal na konzervatoři třídu varhanní hry. Neoficiálně však vyučoval i kompozici.
My tentokrát nebudeme vysílat žádné z jeho slavných oratorií, ani symfonickou a komorní tvorbu, ale zaměříme se na skladby varhanní. Z nich jsme vybrali velice známé dílo "Tři skladby pro velké varhany", jak je nastudovala česká varhanice Jiřina Pokorná.
O 13 let mladším současníkem Franckovým byl francouzský skladatel Camille Saint-Saëns, píšící melodickou a pro posluchače lahodnou hudbu. Po studiích na konzervatoří v Paříži se i on (podobně jako Franck) živil hrou na varhany, později vyučoval hru na klavír. Pojilo jej přátelství s Ferencem Lisztem, který jej podněcoval ke kompozici. Saint-Saëns podnikl mnoho koncertních cest. Byl několikrát v Africe, ve francouzské Indočíně, ve Spojených státech amerických i v Jižní Americe, ale i třikrát v Praze, kde prováděl svá díla.
Z jeho varhanní tvorby jsme vybrali Sedm improvizací pro varhany, které natočil švýcarský varhaník Stefan Johannes Bleicher.
Koncert vážné hudby zakončí dvě varhanní skladby Johanna Sebastiana Bacha. Protože o Bachovi často mluvíme jako o geniálním mistru fugy, budeme poslouchat Fantasii a fugu c moll, katalogové číslo 537 a Toccatu a fugu d moll, katalogové číslo 565.
Obě skladby přednese švýcarský varhaník Lionel Rogg, který třikrát natočil kompletní varhanní dílo Johanna Sebastiana Bacha. Poslouchat budeme Silbermannovy varhany v Arlesheimu. Možná vás bude zajímat, že Lionel Rogg byl učitelem Johannesa Bleichera – varhaníka, který bude hrát Saint-Saënsovu skladbu. Budeme tak mít možnost porovnat interpretační umění žáka a učitele.