Vánoční oratorium J. S. Bacha
Stálicí každých Vánoc je Bachovo Weihnachts-Oratorium. Ve vysílání Proglasu nebude chybět ani letos.
V době Vánoční více než jindy ožívá příběh o narození Krista, který nám líčí evangelisté Matouš a Lukáš. V průběhu staletí si k němu lidská fantasie přidala mnohé: oslíčka u jesliček i muzikanty, z mudrců se vyvinuli tři králové, hvězda, která ukazovala k Betlému se uvelebila na vánočních stromcích a z darů mudrců a pastýřů vznikl nádherný zvyk vánočních dárků. Poselství lásky a naděje jsme převedli do vánočních zvyků, ke kterým neodmyslitelně patří i hudba. Asi těžko si dokážeme představit vánoce bez koled. Ale vánoční hudba nejsou jen koledy a pastorely. Patří sem i vánoční mše a oratoria. Nejznámějším vánočním oratoriem je jistě Weihnachts-Oratorium Johanna Sebastiana Bacha.
Vzniklo roku 1734, kdy Bach vytvořil šestidílný kantátový cyklus, v němž hudebně ztvárnil slova evangelia a obohatil je o různé chorály, árie i orchestrální části tak, jak to tehdy bylo zvykem. Zvládnout tak ohromný úkol nebylo jednoduché. Proto částečně použil hudbu ze svých starších kantát, které podložil novým textem. Bach tak vytvořil jednotlivé kantáty (Kantátu na první, druhý a třetí den narození, kantátu na slavnost obřezáni Krista a na neděli následující a kantátu na Tři Krále) které dohromady tvoří hudebně i myšlenkově uzavřený monumentální, takřka tříhodinový celek. Dodnes nás ohromuje jeho duchovní hloubka a velikost. Bach si jako věřící člověk byl plně vědom významu Božího narození. Proto zhudebnil přímo texty evangelia a to v každé kantátě jiný úryvek.
My si letos o Vánocích poslechneme tři části z Bachova Vánočního oratoria. První dvě kantáty zazní na Boží Hod (25. 12. ve 12.30) a kantátu na Tři Krále uvedeme o slavnosti Zjevení Páně (6. 1. ve 12,05).