Vánoční oratorium a kantáty

Vánoční oratorium a kantáty

Pořad v souvislostech


Hudební siesta
Budeme vysílat

Hudební siesta
Hudební siesta
Hudební siesta – 145. výročí narození O. Nedbala
Vysílali jsme

Hudební siesta
Hudební siesta
Hudební siesta – 180. výročí narození M. P. Musorgského
Audioarchiv

Přestože v období Vánoc dominuje barokní hudba, v hudební literatuře najdeme i mnoho pozdějších krásných skladeb s vánoční tématikou.

V rámci sváteční Hudební siesty si představíme tři: Vánoční oratorium Camille Saint-Saënse a dvě vánoční kantáty. První od Arthura Honeggera, druhou (kratší) od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. 

Zhruba čtyřicetiminutové  Vánoční oratorium vytvořil Saint-Saëns v pouhých třiadvaceti letech pro vánoční svátky roku 1858. Pracoval na něm necelé dva týdny a dokončil ho deset dnů před Vánocemi, kdy bylo poprvé provedeno. My ho uslyšíme z nahrávky, kterou roku 1976 natočili: pěvci Verena Schweizer, Edith Wiens, Helena Jungwirth, Friedrich Melzer a Kurt Widmer, Bach Chor a Bach Orchester Mainz. Řídí Deithard Hellmann.

Po Střípku poesie přijde na řadu druhý francouzský hudební skladatel – Arthur Honegger. Nádhernou Vánoční kantátu pro baryton, dětský a smíšený sbor, varhany a orchestr vytvořil roku 1953 – tedy dva roky před smrtí. Bylo to jeho poslední dílo. Skladba začíná tiše varhanním sólem, k němuž se pomalu přidává smíšený sbor, nejprve beze slov, pak na text. Kantáta graduje a v závěru se opět jakoby vytrácí z orchestru opět k varhanám, které pozvolna umlkají. Dílo si vychutnáme v interpretaci barytonisty Jindřicha Jindráka, Českého filharmonického sboru a Kühnova dětského sboru za doprovodu České filharmonie. Nastudoval dirigent Serge Baudo.

Tečku za Hudební siestou udělá vánoční kantáta "Vom Himmel hoch" od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. V rámci Hudební siesty zazní na Radiu Proglas poprvé a to v nastudování německých umělců: sopranistky Krisztiny Laki, barytonisty Bertholda Possemeyera, Kammerchoru Stuttgart a Württembergisches Kammerorchesteru Heilbronn. Diriguje Frieder Bernius.