Trochu jiný vánoční koncert

Trochu jiný vánoční koncert

Pořad v souvislostech


Koncert vážné a duchovní hudby
Budeme vysílat

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Vysílali jsme

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Audioarchiv

V období Vánoc dominuje barokní hudba. V hudební literatuře najdeme mnoho pozdějších krásných skladeb s vánoční tématikou. Čtyřem z nich věnujeme nedělní večerní koncert.

Jako první je na jeho programu Vánoční oratorium opus 12 od francouzského skladatele Camille Saint-Saënse z roku 1858 pro pět sólových hlasů – dva soprány, alt, tenor a bas – smíšený pěvecký sbor a orchestr.  Zazní z nahrávky z roku 1976, kterou natočili: pěvci Verena Schweizer, Edith Wiens, Helena Jungwirth, Friedrich Melzer a Kurt Widmer. Dále účinkuje sbor Bachchor Mainz a Bach Orchester Mainz. Řídí Deithard Hellmann.

Další francouzský skladatel – Arthur Honegger – dva roky před smrtí – vytvořil své poslední dílo: nádhernou Vánoční kantátu pro baryton, dětský a smíšený sbor, varhany a orchestr. Tu si vychutnáme v interpretaci barytonisty Jindřicha Jindráka, Českého filharmonického sboru a Kühnova dětského sboru za doprovodu České filharmonie. Nastudoval ji dirigent Serge Baudo.

Koncert duchovní hudby pak bude pokračovat známou a poměrně často uváděnou skladbou nazvanou „Slavnosti koled“, kterou roku 1942 napsal Benjamin Britten. Tato skladba je intimnější, napsaná pro dětský sbor a harfu. Sbormistr Tomáš Motýl ji natočil se šumperským dětským sborem Motýli. Na harfu bude hrát Jana Boušková.

V závěru koncertu dostaneme až do roku 2002, kdy vzniklo dílo nazvané „Sen o Herodovi“ od Angličana Nigela Shorta. Jedná se o kantátu, kterou zkomponoval pro svůj vokální soubor nazvaný Tenebrae. Řídí si jej tedy sám.  

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web