Tristan a Isolda

Ve středu 13. února 2013 připomíná hudební kalendář 130 let od Wagnerova úmrtí a 22. května si připomeneme také 200. výročí od jeho narození. Z početné operní tvorby jsme u příležitosti těchto výročí vybrali do vysílání velkooperu Tristan a Isolda.
Hudební drama o třech dějstvích na vlastní skladatelův text, nazvané "Tristan a Isolda", vzniklo roku 1857 a svou premiéru mělo 10. června roku 1865 v Mnichově. Wagner operu složil v jakési pauze, když komponoval své nejrozsáhlejší dílo Prsten Nibelungův. Snad si uvědomoval, že tuto obrovskou tetralogii nebude možné běžně provádět. Proto zkomponoval Tristana, dílo, které mělo větší šanci na provedení. Je potřeba si uvědomit, že to byla doba, kdy Wagner žil v politickém exilu po nezdařené revoluci, které se osobně účastnil. Neměl možnost slyšet provádění svých děl, která se většinou provozovala v Německu, kam měl zakázaný přístup. Ale Wagnerova díla se hrála i u nás. Sám autor zajížděl do Čech často. V různých lázeňských městech trávil mnohé letní dny. A protože ani o dovolené nepřestával komponovat, vznikaly zde první koncepce některých jeho skladeb. Opery Richarda Wagnera na česká jeviště uváděl především František Škroup. Na scéně Národního divadla v Praze zaznělo roku 1885 celé Wagnerovo dílo, kromě oper "Rienzi" a "Soumrak bohů".
Děj opery Tristan a Isolda se odehrává ve středověku na pobřeží průlivu La Manche. My tuto operu budeme poslouchat celou, nezkrácenou, rozdělenou do šesti po sobě jdoucích sobotních večerů (16. a 23. února a 2., 9., 16. a 23. března 2013), a vždy si také povíme ve stručnosti děj té které části. Vysílat operu budeme z nahrávky těchto interpretů:
Tristan – Ludwig Suthaus
Isolda – Kirsten Flagstad
Brangäne – Blanche Thebom
král Marke – Josef Greindl
Kurvenal – Dietrich-Fischer Dieskau
pastýř a námořník – Rudolf Schock
kormidelník – Rhoderick Davies
Melot – Edgar Evans
Dále účinkuje:
Sbor Královského operního domu Covent Garden a Filharmonický orchestr. Diriguje Wilhelm Furtwängler.