Tomás Luis de Victoria

Tomás Luis de Victoria

Španělský dominikán a završitel takzvané Římské školy se narodil roku 1548 v Avile a zemřel před 405 lety 20. srpna roku 1611 v Madridu.

Jako chlapec se v deseti letech stal zpěvákem ve sboru avilské katedrály, kde se naučil harmonii a kontrapunkt a také hrát na varhany. Když byla v Avile založena jezuitská chlapecká škola svatého Jiljí, Tomás Luis do ní nastoupil. Během studia přišel mutací o svůj chlapecký soprán a na doporučení učitelů odešel do Říma. Zde studoval na jezuitském kolegiu založeném svatým Ignacem z Loyoly. V semináři se seznámil s Giovannim Pierluigim da Palestrinou, který zde byl kapelníkem. V této době, tedy v době tridentského koncilu, byl Palestrina vysoce ceněn a jeho skladby byly dávány za vzorový příklad chrámové hudby. Není proto divu, že mladý Tomás Luis ke svému učiteli vzhlížel s úctou a snažil se od něj co nejvíce naučit. Dokonce mu přezdívali španělský Palestrina. Po ukončení studia se Victoria roku 1569 stal varhaníkem, zpěvákem a kapelníkem kostela svaté Marie monseratské. Od roku 1571 byl také v semináři, kde byl o čtyři roky později vysvěcen na kněze. Z tohoto důvodu v sedmadvaceti letech opustil všechna hudební místa a 16 let sloužil jako kněz v různých římských kostelech. I v tuto dobu neúnavně komponoval duchovní skladby. Pak z Říma odešel, aby se na 16 let stal kaplanem španělské královny a později i varhaníkem v královském klášteře bosých klarisek ve španělském Madridu. Tím se Thomás Luis de Victoria natrvalo vrátil do své rodné vlasti, kde roku 1611 zemřel.

Celé své skladatelské dílo věnoval výhradně duchovní hudbě. Skládal podle přísných pravidel polyfonie takzvané Římské školy, jejíž hlavní osobností byl Palestrina a završitelem právě Victoria. Během jeho života byly vydány tiskem 4 knihy madrigalů. První roku 1572 v Benátkách, druhá roku 1576 přinesla zvláště skladby oslavující Pannu Marii, třetí z roku 1581 vyšla v Římě a čtvrtá tamtéž, dokonce ve stejném roce. Autor ji věnoval papeži Řehoři XIII. Jsou v ní čtyřhlasé a pětihlasé hymny a žalmy pro celý církevní rok. Roku 1583 vyšla v Římě kniha čtyř, pěti, šesti, osmi a dvanáctihlasých motet a mší, dedikovaná Panně Marii. Další kniha mší je z roku 1583. O dva roky později vyšlo dodnes velmi často hrané Oficium pro Svatý týden a další kniha motet. Moteta pak vyšla i v roce 1589, 1592 a 1600.

My v den výročí budeme v rámci polední Hudební siesty vysílat dvě zhudebněné mše a Magnificat.

Slyšte, lidé! – Novinky z country

mh-session_na-plny-plynPoslechněte si přehled novinek z country a bluegrassu.

Regiony

Regiony

Ibantuta – putování Asií s loutnou

Ibantuta_WOMEX2024_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s baskickým hudebníkem Ibantutou o jeho cestě s loutnou po Hedvábné stezce.

Slyšte, lidé! – Novinky z vokální hudby

faraualla_culla-e-tempestaPoslechněte si přehled novinek z vokální hudby

Darujte Proglas!