Svatí a dušičky v Hudební siestě

V první dva listopadové dny nabídne i Hudební siesta duchovní hudbu.
Bývá zvykem, že v polední Hudební siestě vysíláme koncerty a symfonie od baroka až po současnost. Toto pravidlo je občas porušeno. Stane se tak i v první dva listopadové dny, kdy si připomínáme slavnost všech svatých a kdy vzpomínáme na naše zemřelé.
Na prvního listopadu jsme pro vás připravili nejprve dílo velmi staré. Má název Světci před Božím majestátem a je připisováno Petru Wilhelmu de Grudenczovi, který byl jedním z nejvýznamnějších polských autorů patnáctého století. Jistě vás potěší i skvělá interpretace. Dílo totiž budeme vysílatnz nahrávky Scholy Gregoriany Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem.
Po tomto krátkém úvodu se přeneseme do doby baroka k Janu Dismasi Zelenkovi, o kterém se právem říká, že je to český Bach. Z bohaté pokladnice jeho skladeb jsme vybrali Litanie všech svatých pro sóla sbor a orchestr. Toto dílo přiblíží sopranistka Jana Jonášová, altistka Drahomíra Drobková, tenorista Miroslav Kopp a bas Karel Průša, Pražský filharmonický sbor a Česká filharmonie s dirigentem Lubomírem Mátlem.
Jako třetí zazní duchovní kantáta Johanna Sebastiana Bacha "Gott, der Herr ist Sonn und Schild" BWV 79, která byla poprvé uvedena v předvečer svátku všech svatých 31. října roku 1725. I tato bude ve vynikajícím provedení. Sopránový part nastudovala Arleen Augér, altový Julie Hamari a basový Philipp Huttenlocher. Partnerem jim budou soubory Gächinger Kantorei Stuttgart a Bach-Collegium Stuttgart s jejich stálým dirigentem, profesorem Helmuthem Rillingem.
Následující den, kdy budeme vzpomínat na všechny věrné zemřelé, vám nabídneme jedinou, rozsáhlou skladbu – Requiem Josefa Vodáka – skladatele, který mnoho let za vlády komunistického režimu strávil v americkém městě Seatle. Zde také vzniklo toto jeho dílo, které svou obnovenou premiéru mělo v květnu roku 2001 v kostele Božského srdce Páně v Hradci Králové. Hudební siesta přinese záznam tohoto koncertu.