Siesta s Griegem

Siesta s Griegem

Pořad v souvislostech


Hudební siesta – 175. výročí narození E. H. Griega
Budeme vysílat

Hudební siesta
Hudební siesta
Hudební siesta
Vysílali jsme

Hudební siesta
Hudební siesta
Hudební siesta
Audioarchiv

175 let uplyne v pátek 15. června ode dne, kdy se v Bergen narodil Edvard Hagerup Grieg. Proto bude celá polední Hudební siesta zaměřena na jeho skladby.

Grieg se díky svým skladbám stal velmi brzo populární a ne jinak je tomu dodnes. Jeho komorní dílo obsahuje klavírní skladby, písně, smyčcový kvartet, violoncellovou a 3 houslové sonáty. V oblasti symfonické jsou nejznámější dvě suity k Ibsenově hře Peer Gynt. Slavný a velice často hraný Klavírní koncert a moll napsal již ve svých pětadvaceti letech a sám jej hrál při premiéře.

V rámci páteční Hudební siesty se nejprve zastavíme na na Troldhaugenu neboli Kopci trolů, který patří k nejoblíbenějším turistickým místům Norska. Je to místo, kde Grieg posledních dvaadvacet let trávil léto a odpočíval a kde je také pohřben. Tomuto místu je věnovaná Griegova skladba Svatební den na Troldhaugenu opus 65, jíž naše poslouchání zahájíme. Druhým dílem k poslechu bude první ze dvou suit k Ibsenově hře Peer Gynt a na závěr zazní Symfonické tance opus 64.