Sanguis Jesu Christi

Sanguis Jesu Christi Ordo vitulum

Pořad v souvislostech


Koncert duchovní/vážné hudby
Audioarchiv

Poprvé na Radiu Proglas zazní tuto neděli v rámci večerního Koncertu duchovní hudby officium gregoriánského chorálu z Weingartenu.

Opatství Weingarten leží v Německu nedaleko Ravensburgu v Badensko-Württembersku. Bylo založeno roku 1056 jako benediktýnský klášter na kopci svatého Martina. Řadil se mezi nejbohatší kláštery jižního Německa. Největším jeho pokladem je relikviář s krví Ježíše Krista, který je zde uložen od roku 1090. Od té doby se každoročně v pátek po slavnosti Nanebevstoupení Páně konal slavnostní průvod s relikvií. Roku 1812 byly tyto průvody zakázány, ale od roku 1849 obnoveny a konají se dodnes.  Doprovází je hudba k uctění Krve Ježíše Krista. Ta, kterou dnes uslyšíme, pochází ze středověku. Je složena z hymnů, antifon a žalmů, čtení z písma, responsorií a ukončuje ji chvalozpěv magnificat. Natočil ji soubor Ordo virtulum, řídí Stefan Johannes Morent.

Soutěž o CD Půljalbkoně

puljablkon_svetelneSoutěžte o nové CD dua Půljablkoň a jeho hostů.

Regiony

Regiony

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music