Rozhovor s Karlem Martínkem, novým ředitelem kůru v olomoucké katedrále sv. Václava

Rozhovor s Karlem Martínkem, novým ředitelem kůru v olomoucké katedrále sv. Václava

Pořad v souvislostech


Rozhovor s Karlem Martínkem, novým ředitelem kůru v olomoucké katedrále sv. Václava
Budeme vysílat

Anna Paulová
Anna Paulová
Antonín Rejcha
Vysílali jsme


150 let od narození skladatele Vojtěcha Říhovského

150 let od narození skladatele Vojtěcha Říhovského

Pohledy do dějin hudby
Audioarchiv

"Není podmínka, aby zpěváci a instrumentalisti, kteří doprovázejí mši svatou, byli věřící. Myslím si, že dnes je církev otevřená každému, kdo projeví zájem ať už o návštěvu bohoslužby, nebo vůbec o návštěvu kostela," říká varhaník Karel Martínek.

Karel MartínekRodák z Olomouce, studoval tamtéž nejprve matematiku a fyziku, pak muzikologii a nakonec na brněnské JAMU hru na varhany. Koncertní varhaník s bohatými zkušenostmi tuzemskými i zahraničními, hudební pedagog, vyhlášený improvizátor, dramaturg Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc. Od října roku 2020 regenschori, tedy ředitel kůru, v katedrále sv. Václava v Olomouci – na Radiu Proglas hostem Radky Rozkovcové v týdeníku Oktáva v premiéře v pátek 15. ledna 2021 od 16.55.

V doprovodu bohoslužeb v katedrále sv. Václava se Karel Martínek aktuálně střídá s bývalým ředitelem kůru Janem Kupkou a dále s varhaníky Marií Maňákovou a Zbyňkem Štěpánkem.

Karel Martínek"Regenschori je člověk, který je zopovědný za hudební dění kdekoli v kostele, nejenom v katedrále. Na jednu stranu jsem velmi rád, že nejsem sám, kdo hudbu v katedrále vytváří, na druhou stranu je mým úkolem jí dát jakýsi jednotnější styl. S tím souvisí, abych byl také organizátorem hudebního dění. Konkrétně mou první ambicí jako regenschoriho je posílit funkci katedrálního sboru," vysvětluje Karel Martínek, který ke spolupráci pozval sbormistryni Janu Synkovou a její olomoucký sbor OLIO, který se zaměřuje na interpretaci duchovní hudby a vokální doprovod liturgie a který dosud nepříslušel k žádné farnosti.

"Dalo by se dlouhé hodiny mluvit o tom, jak nesmírně bohatá je historie hudby v olomoucké katedrále. Byla o tom napsána už spousta prací a koneckonců dvě významné knihy, jedna od prof. Jiřího Sehnala, ta se věnuje baroku, a druhá od doc. Evy Vičarové, která mapuje 19. a 20. století. Ta tradice je úchvatná, v olomoucké katedrále působili významní skladatelé, ale i sbormistři a dirigenti," dodává Karel Martínek.

O stavu a specifikách dómských varhan, o umění improvizace, o Martínkových zahraničních koncertních zkušenostech a další tématech je bezmála hodinový rozhovor doprovázený mimo jiné nahrávkou souzvuku zvonů olomoucké katedrály.

Témata Jak se vám líbí

Teepee_ve-studiuPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web