Rekviem, křížová cesta a kantáta

Rekviem, křížová cesta a kantáta

Pořad v souvislostech


Koncert vážné a duchovní hudby
Budeme vysílat

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Vysílali jsme

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Audioarchiv

Celkem tři skladby jsou připraveny pro dnešní večerní Koncert duchovní hudby: monumentální „Rekviem“, které vytvořil Giuseppe Verdi, krásná „Křížová cesta svatohorská na text Václava Renče“ od Františka Xavera Thuriho a také drobná „Kantáta postní ke svatému kříži“ téhož autora.

Verdiho Rekviem z roku 1874 se stalo velice oblíbenou skladbou, která se dodnes hrávVerdiá v koncertních síních i v chrámových prostorách. Za téměř 150 let od vzniku ho nastudovala a později nahrála celá řada vynikajících umělců. My dnes budeme vysílat skvělou nahrávku, kterou roku 1985 pořídili Vídeňští filharmonikové v čele s Herbertem von Karajanem. Sólové party přednesou: sopranistka Anna Tomowa-Sintow, altistka Agnes Baltsa, světově proslulý tenorista José Carreras a José van Dam bas. Verdiho Rekviem vysíláme celé, nezkrácené.

 

Možná někteří znáte, nebo dokonce máte doma, křížovou cestu českého básníka Václava Renče. Toto úchvatné rozjímání o Kristově křížové cestě s jejími čtrnácti zastaveními oslovilo František Xaver Thuri (loni zesnulého) českého hudebního skladatele Františka Xavera Thuriho, který zhudebnil jednotlivá zastavení ve skladbu nazvanou „Křížová cesta svatohorská“, která poprvé zazněla při posvěcení křížové cesty v přírodě na Svaté Hoře u Příbrami dne 10. září roku 2000. Později byla jednotlivá hudební zastavení doplněna meditacemi českobudějovického biskupa Mons. Jiřího Paďoura. Ten se svými recitacemi podílel i na nahrávce díla. Dále uslyšíme zpěvačky Alenu Kramáškovou a Kateřinu Falcníkovou. Spoluúčinkuje Svatohorský chrámový sbor a instrumentální soubor Collegium Xaverium pod vedením autora Františka Xavera Thuriho.

Křížovou cestu jistě vhodně doplní ještě jedna Thuriho skladba, a sice „Kantáta postní ke svatému kříži“, kterou si poslechneme v interpretaci sopranistky Ireny Troupové, altistek Jany Dvořákové a Pavly Štěpničkové a basu Jakuba Hrubého. Doprovází soubor  Venti Diversi ensemble, varhanice Jiřina Marešová-Dvořáková a Jan Thuri na anglický roh. Řídí Martin Petrák.

 

 

 

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web