Ptačí chřipka hudbu neohrozí
Cyklus Ptáci v hudbě překročil desítku. Jeho jedenáctá část nás zavede na dvorek, kde si spokojeně vykračuje slepice neboli kur domácí.
Slepici je v hudbě věnováno daleko více skladeb, než s kolika jsme se mohli setkat u jejích příbuzných - kuřat a kohoutů. Z hlediska užitečnosti a výskytu tohoto domácího ptáka se to dá docela dobře pochopit. Možná by nás spíše udivilo, kdyby tomu bylo naopak. Lze sice předpokládat, že skladatele inspirovalo zejména hlasité a pro zvukomalbu nad jiné se hodící výrazné slepičí kvokání a kdákání. Nelze však úplně vyloučit, že svou roli sehrála i chuť vzdát hudební hold té, která už po tolik století zásobuje naše kuchyně čerstvými vejci.
Pořad Oktáva nabídne ve třiceti minutách šest ukázek „slepičích“ skladeb. Nahlédneme do pozůstalosti J. Haydna, W. A. Mozarta, Adolpha Charlese Adama, Bedřicha Smetany, Camille Saint-Saënse a potřetí otevřeme suitu Ptáci Ottorina Respighiho.
Slepičí Oktáva startuje 17. srpna v 16.55 s reprizou 22.8. v 0.05.