Pavel Vranický
200 let uplynulo od úmrtí skladatele
Prostřednictvím rozhlasových vln vám chceme přiblížit osobnost a dílo Pavla Vranického – významného hudebníka a skladatele, rodáka z Nové říše na Moravě, který svou zemi proslavil v cizině.
Nejen česká hudební veřejnost, ale celý kulturní svět si 26. září připomene 200. výročí ode dne, kdy ve Vídni zemřel. Narodil se 30. prosince roku 1756 v Nové říši na Moravě.
Základy hudebního vzdělání získal ve svém rodišti v premonstrátském klášteře, kde je dnes jeho památník. Odtud roku 1770 odešel na studia do Jihlavy, Olomouce a Vídně, aby studoval teologii. V semináři vedl hudbu a zpěv a brzy také vynikl jako výborný houslista. Co se komponování týče, vzdělával se pravděpodobně od roku 1776 u Josefa Martina Krause, který později působil jako švédský dvorní kapelník. Své skladatelské vědomosti mu předávali také jeho pozdější přátelé: hudební teoretik Johann Georg Albrechtsberger, i čeští skladatelé působící v emigraci ve Vídni: Leopold Koželuh, Jan Křtitel Vaňhal. Roku 1785, tedy již ve svých 29 letech, byl jmenován ředitelem obou dvorních operních orchestrů ve Vídni a tuto funkci zastával 23 let. O jeho významném postavení na poli vídeňské kultury svědčí i to, že byl členem a později i tajemníkem vídeňské Společnosti hudebních umělců “Tonkünstler-Soziettät”. Jeho dvaapadesátiletý život předčasně ukončila nervová choroba. V Praze byla jeho památka uctěna měsíc po jeho smrti 26. října 1808 slavným Requiem v kostele svatého Mikuláše na Malé Straně.
Pavel Vranický se záhy po příchodu do Vídně prosadil také jako autor vlastních symfonií a brzy se stal velmi vyhledávaným a oblíbeným skladatelem.Vážil si ho jak Joseph Haydn tak také Ludwig van Beethoven. Haydn mu svěřil provedení svého velkolepého oratoria Stvoření (1799) a Beethoven jej sám požádal, aby v roce 1800 dirigoval premiéru jeho první symfonie C dur. Pozadu nezůstal ani Johann Wolfgang von Goethe, který roku 1796 písemně žádal Vranického, aby složil hudbu k jeho druhému dílu Kouzelné flétny, jehož první díl zhudebnil ve své světoznámé opeře Wolfgang Amadeus Mozart.
Skladby Pavla Vranického, které jsou napsány v haydnovsko-mozartovském stylu jsou mezi posluchači oblíbené dodnes. Jako skladatel byl neobyčejně plodný a významný (zatím neexistuje přesný soupis jeho díla) a zasáhl prakticky do všech oborů tehdejší kompoziční praxe. V oblasti instrumentální jsou to především klavírní sonáty, dueta pro dvě flétny, tria a v neposlední řadě asi šedesát smyčcových kvartetů, dále koncerty pro housle, flétnu a violoncello, concertino pro flétnu a hoboj a další. Z asi 22 symfonií měla zajímavý osud “Velká charakteristická symfonie C dur, k oslavě míru s republikou Francouzskou” z roku 1793, která způsobila ve Vídni velký rozruch a byla pro svůj odvážný titul brána jako politická provokace a policejně bylo zakázáno ji hrát. Z vokální tvorby Pavla Vranického jmenujme kantáty, chrámové skladby, dále hudbu k činohrám, baletům, a opery z nichž největší ohlas zaznamenala opera “Oberon, král Elfů”, která měla roku 1789 premiéru ve Vídni a pak se úspěšně provozovala ve Frankfurtu, Menheimu a dokonce v ruském překladu v Moskvě a Petrohradu a po skladatelově smrti roku 1810 polsky i ve Varšavě.
Řada skladeb Pavla Vranického vyšla již za jeho života tiskem a to u předních nakladatelských firem tehdejší Evropy (v Augšpurku, Berlíně, Brunšviku, Mohuči, Offenbachu, Paříži, Vídni a jinde). Vydávají se dodnes a stále se také nahrávají jeho skladby.
V den 200. výročí (26. září) bude Radio Proglas vysílat 55minutový koncert ze skladeb Pavla Vranického v rámci Hudební siesty v čase od 12.05 do 13.00 hodin.
V odpoledním čase (od 16.55) pak v rámci pravidelného týdeníku Oktáva uvedeme pořad s muzikologem, asistentem Ústavu hudební vědy Masarykovy univerzity v Brně PhDr. Stanislavem Tesařem, který je rovněž rodákem z Nové Říše a jehož celoživotním zájmem se stal život a dílo skladatele Pavla Vranického. Tento pořad budeme reprizovat ve středu 1. října.
K významnému výročí se vrátíme ještě jednou a to následující den v sobotu 27. září, kdy v rámci víkendové, polední Hudební siesty opět zazní vybrané skladby z tvorby Pavla Vranického.