Oskar Nedbal

Na Štědrý den roku 1930 zemřel český hudební skladatel Oskar Nedbal. Z jeho díla jsme již pro tuto neděli k poslechu vybrali: taneční báchorku “Z pohádky do pohádky”, hudbu z baletu “Princezna Hyacinta” a dvě části z taneční pohádky “Andersen”.
Oskar Nedbal se narodil 26. března roku 1874 v Táboře, jako syn advokáta. V dětství se začal učit hrát na housle u ředitele místního kůru Enderleho. Z táborského gymnázia však utekl a odešel do Prahy na konzervatoř. Tady studoval hned několik oborů najednou – trubku a bicí nástroje, housle a také skladbu u Antonína Dvořáka. Již v sedmnáctiletech se stal violistou Českého kvarteta, od osmnácti komponoval a ve dvaadvaceti poprvé stanul jako dirigent před Českou filharmonií. V Českém kvartetu hrál pak 15 let, komponoval až do smrti a v čele České filharmonie byl 10 let. Byl prvním dirigentem, který vyjel s Českou filharmonií do Anglie. V devíti koncertech tu roku 1902 hráli s Janem Kubelíkem. Později jako dirigent procestoval téměř všechny státy Evropy. Dirigoval zpaměti. V roce 1906 se odstěhoval do Vídně, kde prožil dalších 17 let jako dirigent a skladatel. Zde na Nedbala zapůsobila zejména opereta. Obrovský úspěch tu slavila jeho Polská krev. Posledních sedm let života působil v Bratislavě jako ředitel a šéf opery Slovenského národného divadla. I s tímto souborem procestoval spoustu míst a slavil úspěchy. Zemřel vlastní rukou z nešťastné lásky na Štědrý den roku 1930 v Záhřebu, kam přijel dirigovat svou Pohádku o Honzovi.
Dílo Oskara Nedbala je věnováno především baletní hudbě, operetám a klavírní tvorbě. Z operet jsou nejznámější Polská krev a Vinobraní, z klavírních Pochod cínových vojáčků.
Koncert vážné hudby v neděli 20. prosince 2015 od 20.30 hodin vybere z pěti pohádkových baletů. Nejprve zaznítaneční báchorka o 4 jednáních a šesti obrazech z roku 1908 “Z pohádky do pohádky”. Další pohádka (opět na libreto Ladislava Nováka – básníka se kterým se Nedbal přátelil více jak 30 let) “Princezna Hyacinta” měl premiéru v Národním divadle v Praze 1. září roku 1911. Byl nazýván “karnevalem hlouposti”, ale u publika měl velký úspěch. Plakát k němu namaloval Alfons Mucha. My jej uslyšíme ve zkrácené podobě. Další společný balet Oskara Nedbala a Ladislava Nováka nazvaný “Andersen” se zrodil na objednávku Strieberneho – šéfa vídeňského ateliéru kostýmní firmy – který se sešel s Nedbalem a Novákem v Praze, podepsal s nimi smlouvu a vyplatil jim zálohu 2000 korun. Poprvé zazněl 1. března roku 1914 ve Vídni. S velkým úspěchem. My z něj vysíláme dvě části, nazvané: “Cínový voják a tanečnice” a “Tanec porcelánových figurek”. Celý večer nám Nedbalovu baletní hudbu bude hrát Dvořákův komorní orchestr pod taktovkou Miroslava Homolky.