Oratorium Svatý Stanislav

Oratorium Svatý Stanislav

Pořad v souvislostech


Koncert vážné a duchovní hudby
Budeme vysílat

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Vysílali jsme

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Audioarchiv

Sváteční večerní Koncert vážné a duchovní hudby se ješět jednou ohlédne za sobotním 135. výročím úmrtí Franze Liszta. Uvedeme dvě jeho díla oratorium Svatý Stanislav a Faustovskou symfonii.

Jako první zazní oratorium Svatý Stanislav. Uslyšíme ho z první nahrávky díla, jež je záznamem festivalového koncertu z 26. května 2003, který zazněl v rámci Cincinati May Festivalu. Liszt se kompozicí oratoria Svatý Stanislav začal zabývat roku 1874, kdy vytvořil první scénu. Po osmileté odmlce se k práci znovu vrátil. V červenci roku 1886 poslal svému nakladateli konečnou partituru oratoria pojednávajícího o umučení polského patrona svatého Stanislava. Premiéry díla se nedočkal. Týden na to zemřel. Oratorium pak dlouhých 117 let čekalo na svou první nahrávku. Ta vznikla na výše uvedeném festivalu. Dílo nastudovali: Kristine Jepson – mezzosoprán, Donnie Ray Albert – baryton, Michael Chertock – varhany, May Festival Chorus a Cincinnati Symphony Orchestra. Provedení řídí James Conlon .

Od duchovní se pak přeneseme do roku 1857, kdy na Goethovo drama napsal Faustovskou symfonii. Rozdělil ji do tří oddílů. V každém z nich představuje jednu postavu a jednu hlavní myšlenku. První část je nazvaná Faust. Představuje mudrce, překládajícího Písmo svaté. Druhá je komorním, lyrickým zpěvem o Markétce. Třetí část je zpěvem ďábla Mefistofela o síle ducha, kterého věčně popírá. Celou Faustovskou symfonii pro tenor sbor a orchestr od Franze Liszta přednese tenorista Jianyi Zhang, Rundfunkchor Berlin a Rozhlasový symfonický orchestr Berlín. Nastudoval a provedení řídí Eliahu Inbal.

Tečku za koncertem pak udělá klavírní skladba „Sny milostné“ číslo tři v nastudování Dietera Goldmanna.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web