Novoroční mše a kantáta

Novoroční mše a kantáta

Pořad v souvislostech


Zprávy ČRo Dvojka
Budeme vysílat

Zprávy ČRo Dvojka
Zprávy ČRo Dvojka
Zprávy ČRo Dvojka
Vysílali jsme

Zprávy ČRo Dvojka
Zprávy ČRo Dvojka
Zprávy ČRo Dvojka
Audioarchiv

Ráno od půl deváté i v poledne budeme na Nový rok vysílat duchovní hudbu.

Ranní duchovní hudba prvního lednového dne nabídne od 8.30 k poslechu Novoroční kantátu z Vánočního oratoria Johanna Sebastiana Bacha. Je v pořadí čtvrtá a bývá označovaná také jako kantáta na slavnost obřezání Krista. Z pěvců se v Bachově Novoroční kantátě představí: jako evangelista tenorista Fritz Wunderlich, dále sopranistka Gundula Janowitz a bas Franz Crass. Spoluúčinkuje Bachův sbor a orchestr Mnichov, který řídí Karl Richtr. 

V rámci polední Hudební siesty vám nabídneme Novoroční mši Jana Dismase Zelenky a po Střípku poesie votivní mši a litanie k Panně Marii od Adama Václava Michny z Otradovic.

Zelenkova Novoroční mše z roku 1728 je napsána na klasický latinský liturgický text s částmi Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus a Agnus Dei. Zelenka v ní použil čtyři sólové hlasy, které přednesou: Andrea Ihle soprán, Brigitte Pfetzschner alt, Ekkhard Wagner tenor a Matthias Benneberg bas. Dále zpívají Dresdner Kapellknaben a Dresdner Kathedralchor. Doprovází Staatskapelle Dresden. Nastudoval a provedení řídí Konrad Wagner.

Na latinské votivní Mši k Panně Marii Adama Václava Michny z Otradovic se interpretačně budou podílet dva české soubory: Schola Gregoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem a soubor Socieas Incognitorum v čele s Eduardem Tomaštíkem.

Hudební siestu uzavřou Litanie k blahoslavené Panně Marii, které jsou rovněž dílem Adama Václava Michny z Otradovic. I ony zazní v provedení českých umělců. Sólové party přednesou: sopranistky Ludmila Vernerová a Jarmila Žilková, altistka Lenka Pištěcká, tenorista Tomáš Černý a bas Aleš Hendrych. Dále zpívá soubor Vox Pragae. Doprovází barokní orchestr Camerata Nova, řídí Miriam Němcová.

 

 

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music