Mše pro arcivévodu Rudolfa

Mše pro arcivévodu Rudolfa

Pořad v souvislostech


Koncert duchovní/vážné hudby
Audioarchiv

Ludwig van Beethoven věnoval svou Missu solemnis Rudolfu Rakouskému. To ale neznamená, že bychom si ji nemohli poslechnout.

Vznikla na sklonku Beethovenova života - roku 1823 - a autor ji prohlásil za svou nejlepší skladbu. Poprvé byly její tři části provedeny společně s devátou symfonii, s níž má mše mnoho společných prvků. Beethoven Missu solemnis psal jako reakci na útrapy napoleonských válek. Je určená sólistům, velkému pěveckému sboru a symfonickému orchestru. Přesto nekončí okázale, ale vytrácí se ve sborovém pianu tiché modlitby. Radio Proglas bude v neděli večer vysílat nahrávku, ve které budou účinkovat tito sólisté: Hillevi Martinpelto soprán, Elena Zaremba mezzosoprán, Herbert Lippert tenor a Ronnie Johansen  bas, Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Orchestr der Beethovenhalle Bonn. Nastudoval francouzský dirigent Marc Soustrot.

Soutěž o CD Půljalbkoně

puljablkon_svetelneSoutěžte o nové CD dua Půljablkoň a jeho hostů.

Regiony

Regiony

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music