Milému Pánu Bohu
Zatímco Brucknerova poslední symfonie nebyla autorem dokončena, Brittnova Serenáda se dochovala celá. Obě skladby nabídneme v neděli 14. prosince 2014 od 20.30 hodin.
Stěžejní skladbou nedělního večerního Koncertu vážné hudby bude devátá symfonie Antona Brucknera. Ten začal komponovat až ve čtyřiceti letech. Zpočátku se netajil svými sympatiemi k dílu Richrada Wagnera. Proto v silně proti-wagnerovském Rakousku narazil na velké nepochopení. V tomto ovzduší dvacet let pokorně a v ústraní komponoval svá většinou duchovní díla. Až lipská premiéra jeho Sedmé symfonie způsobila obrat. Z posmívaného tvůrce se náhle stal významný představitel dobového hudebního myšlení. Přesto svou další symfonii nazval “Apokalyptická”. Po ní Bruckner roku 1894 přichází se svou poslední, avšak již nedokončenou Symfonií d moll, věnovanou “Milému Pánu Bohu”. Přestože je pouze třívětá, dává tušit, že se mělo opět jednat o rozměrné celovečerní dílo. Při poslechu této symfonie můžeme vycítit hudební poselství, které i do dnešní doby promlouvá silnou a přesvědčivou zkušeností víry a života s Bohem i hlubokou pokorou.
Symfonii číslo devět d moll Antona Brucknera pro náš poslech natočil při koncertě 20. září roku 1996 Stuttgartskýrozhlasový symfonický orchestr, který řídil Carlo Maria Giulini.
K poslechu této symfonie se naladíme písňovou tvorbou Benjamina Brittena, z jehož skladeb jsme vybrali Serenádu pro tenor, lesní roh a smyčcový orchestr opus 31. Tato serenáda se řadí mezi 16 písňových cyklů, které Britten v mnoha jazycích zkomponoval. Interprety skladby budou: tenorista Peter Schreier, hornista Peter Damm a Slovenský komorní orchestr pod vedením Bohdana Warchala.