Michnův a Vejvanovského svatý Václav

Sváteční polední Hudební siesta ve čtvrtek 28. září bude mít dvě části rozdělené Střípkem poesie. V první uslyšíte dílo Adama Václava Michny z Otradovic, ve druhé Pavla Josefa Vejvanovského.
Přestože životní osudy Adama Václava Michny jsou z velké části opředeny tajemstvím, o jeho skladbě nazvané „Missa Sancti Wenceslai“ víme, že pochází přibližně z roku 1660. Je uložena v hudebním archivu kroměřížského zámku. Badatelé spekulují o tom, že mohla být vytvořena pro Michnova spolužáka Mikuláše Reitera z Hornberka – nejvyššího správce statků olomouckého biskupa arcivévody Leopolda Viléma. Její čtvrteční vysílání je určeno vám všem, kteří máte rádi krásnou duchovní hudbu. Zazní z nahrávky kterou pořídil dirigent Robert Hugo se svým souborem Capella regia musicalis – specialistou na duchovní hudbu 17. a 18. století.
Po Střípku poesie, tedy přibližně ve 12.50 si budete moci poslechnout další dílo k poctě svatého Václava - Svatováclavské nešpory Pavla Josefa Vejvanovského. Není to skladba, kterou byste – takto zapsanou a nazvanou – v partituře někde našli. Jedná se o rekonstrukci toho, jak asi na konci 17. století v den svátku svatého Václava – hlavního patrona olomoucké diecéze – zněly večerní figurální nešpory. Uslyšíme antifony, žalmy a modlitby, varhanní a instrumentální vsuvky. Všechny mají jedno společné. Dochovaly se rovněž v archivu kroměřížského zámku. Uslyšíme je ze světově první nahrávky takto rekonstruovaného díla, kterou natočili: tenorista Jaroslav Březina a bas Michael Pospíšil, sbor Boni Pueri se sbormistrem Jakubem Martincem a se svými dvěma dětskými sólisty: Lukášem Sádovským a Martinem Ptáčkem. Doprovází orchestr Musica Florea, diriguje Marek Štryncl.
Pokud byste si raději poslechli svatováclavský gregoriánský chorál v podání souboru Schola Gregoriana Pragensis, zapněte si Radio Proglas v devět hodin ráno.