Mariánský koncert

Den před svátkem Panny Marie růžencové se s Koncertem duchovní hudby vrátíme o několik set let zpět, abychom si poslechli tři skladby inspirované mariánskou tématikou. Těšit se můžete nejen na gregoriánský chorál, ale také na dílo Heinricha Isaaca a mši Giovanniho Pierluigiho da Palestriny.
První skladba, kterou v neděli 6. října od 20.30 hodin uslyšíme, nese název “Maria Královna a Pomocnice”. Jedná se o zpěvy gregoriánského chorálu, který skvěle interpretuje světově proslulý český soubor Schola Gregoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem. Následující dílo Missa “Virgo prudentissima” pro šest hlasů od Heinricha Isaacka je psáno v duchu renesanční polyfonie, jejíž počátky najdeme v takzvané nizozemské škole. Základy skutečně položili Nizozemci a Burgunďané, jejichž hudba silně ovlivnila i další evropské národy. Pomohly k tomu zejména vzájemné styky jednotlivých dvorů a migrace nizozemských skladatelů. Řadí se mezi ně i Heinrich Isaac žijící v letech cca 1450 až 1517, kte
rý zakotvil v Německu. Vychoval zde celou řadu žáků z nichž dodnes nejznámějším je Ludwig Senfl. Isaacovu tvorbu bude tedy v nedělním koncertě zastupovat Missa "Virgo prudentissima", kterou přednese soubor Münchner Dommusik a Capella Cathedralis München. Řídí Karl Ludwig Nies. V závěru koncertu se zastavíme u Giovanniho Pierluigiho da Palestriny. K poctě Matky Boží zkomponoval Palestrina několik mší. Do programu jsme zařadili mši nazvanou: Sicut lilium inter spinas – Jako lilie mezi trním. Je sestavena z pěti klasických latinských liturgických částí: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus-Benedictus a Agnus Dei. Toto nádherné a vskutku duchovní dílo uslyšíme v provedení souboru The Tallis Scholars, který řídí Peter Phillips.
Příští týden nabídne Koncert duchovní hudby u příležitosti dvoustého výročí narození G. Verdiho jeho slavné a dodnes velmi oblíbené Requiem.