Labyrint a Chagallova okna

Koncert duchovní hudby v neděli 7. 6. 2015 od 20.30 hodin nabídne dvě skladby Petra Ebena. Nejprve zazní Labyrint světa a ráj srdce pro varhany a recitátora. Ve druhé části uslyšíme Chagallova okna pro trubku a varhany.
Petr Eben se Komenského knihou “Labyrint světa a ráj srdce” zaobíral téměř celý život a slavné improvizace na toto téma hrál od roku 1991 až do června 2003 v řadě zemí světa. Při provedeních v České republice ji nejednou v roli recitátora interpretoval jeho syn, známý herec Marek Eben. Petr Eben se nakonec rozhodl své improvizace zapsat do not. Tak vznikla roku 2002 skladba, jejíž premiéra se konala ve švédském Göteborgu. Jedná se o čtrnáctidílný varhanní cyklus proložený Komenského textem. Pokud bychom se pozorně zadívali do varhanního partu, našli bychom v jednotlivých improvizacích témata z Komenského chorálů uvedených v Amsterodamském kancionálu i melodie z moravských lidových písní. Přestože je skladba velice vyhledávaným dílem v celé Evropě, poprvé byla nahrána u nás firmou Rosa. Stalo se tak přesně rok po Ebenově smrti a to na varhany baziliky svatého Jakuba v Praze, kde se konala zádušní mše svatá a pohřeb Petra Ebena. Interpretace skladby Labyrint světa a ráj srdce se ujali dva vynikající čeští umělci – varhanice Irena Chřibková a herec Martin Stropnický. Myslím, že pokud si uděláte čas k poslechu této zhruba hodinové skladby, budete mít nevšední zážitek. Ze skladby je jasně partné, že Petr Eben miloval varhany a skoro by se dalo říci, že jimi sděloval světu své touhy a myšlenky. Napsal pro ně velké množství děl.
Popularitu nejen mezi varhaníky si získala také jeho skladba pro trubku a varhany nazvaná "Chagallova okna". Ta měla premiéru 31. března roku 1977. Sám autor o ní tenkrát řekl:
"Název cyklu je možné chápat v symbolickém smyslu, okno jako zdroj světla, okno jako směr pohledu z šera místnosti na nebe, po kterém plují oblaka, směr od konkrétní obklopující reality do světa fantazie. Přímý podnět k názvu i obsahu skladby dal zážitek z výtvarného díla. Viděl jsem kdesi Chagallova Okna a zůstala ve mně vzpomínka na prýštění barev, sálání tvarů v ohni světla. Nebyly to však obrazy, ale právě okna; jejich slavnostnost vyvolala představu varhan a břesknost průsvitných barev k nim ještě přimísila kov trubky. "
Skladbu v částech: Modré okno, Zelené okno, Červené okno a Zlaté okno přednese trumpetista Rudolf Lodenkemper a varhanice Sieglinde Ahrens.