Krček, Strejček, Lukavský

Nedělní Koncert vážné a duchovní hudby, který vysíláme 6. 12. 2015 od 20.30 hodin, bude sestaven ze tří děl současného českého skladatele Jaroslava Krčka, která budou střídavě recitovat Alfréd Strejček a Radovan Lukavský.
Jako první uslyšíme první část nazvanou “Z kamení chléb” z třídílného oratoria “Ten který jest” inspirovaného kristologickou knihou “Páté evangelium” Rudolfa Steinera. Premiéra tohoto Krčkova oratoria se konala 6. března roku 2011 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. My skladbu uslyšíme z nahrávky, na které se podíleli: mezzosopranistka Edita Adlerová, tenorista Richard Samek a Plzeňská filharmonie pod taktovkou Jaroslava Krčka. Recituje Alfréd Strejček.
Následovat bude Kantáta o třech částech “O lux mundi” (česky “Světlo světa”), která je napsána na původně latinské texty z knihy “Cesta světla” Jana Ámose Komenského. Jaroslav Krček ke zrodu kantáty řekl:
“Bylo to dáno v mém určitém životním zlomu, někdy na přelomu čtyřicátin, poznáním a intenzivnějším zájmem o věci duchovní a díla mystiků. V době, kdy se svět obíral východní filozofií, zřetelně jsem si uvědomil, že jsme křesťané a tam že je naše zakotvení. Všechno, co jsem hledal, našel jsem v Komenském. Cesta světla byla mým prvním poznáním a logicky jsem proto napsal kantátu “O, lux mundi”.
I tentokrát bude text kantáty recitovat Alfréd Strejček, avšak sólisty uslyšíme jiné: tenoristu Lubomíra Vraspíra, a zpěvačky Jarmilu Mihálikovou a Jaroslavu Smolovou. Hrát bude soubor Musica Bohemica v čele s Jaroslavem Krčkem.
Přestože poslední dílo Koncertu vážné a duchovní hudby bude nazváno symfonie, i ono bude doprovozeno recitací, tentokrát v podání Radovana Lukavského. Uslyšíme dvě části (třetí a čtvrtou větu) ze Symfonie číslo tři pro orchestr, sbor a recitátora od Jaroslava Krčka. První z nich je nadepsána slovy: “Ach, Bože, smiluj se nade mnou bídným” druhá: “Navrať se do domu srdce svého”. I zde najdeme inspiraci tvorbou Jana Ámose Komenského – tentokrát knihou "Labyrint světa a ráj srdce". Text, který v symfonii uslyšíme, napsal na Komenského motivy Zdeněk Barborka. Autor hudby Jaroslav Krček skladbu komentoval takto:
“Přál bych si, aby lidé chtěli, pochopili a poznali, že je potřeba rozpouštět a přeměnit vše hrubé na jemné, necitlivé na citlivé, nekázeň na odpovědnost, neúctu v úctu, vděk v pokoru, nenávist v lásku, žal v radost, temnotu ve světlo. K tomu ať přispívá i toto dílo.”
Kromě Radovana Lukavského uslyšíme Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Pavlem Kühnem a Českou filharmonii pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.