Klavírní koncert premiérově

Předposlední májová Hudební siesta má na programu koncerty dvou synů Johanna Sebastiana Bacha. Jeden z nich zazní na naší stanici poprvé.
Johann Sebastian Bach měl dvacet dětí. Z nich čtyři synové vynikli jako hudební skladatelé. Nejstarší z nich byl Wilhelm Friedemann Bach. Základní hudební vzdělání získal u svého otce a pak vystudoval v Lipsku práva. Ve třiadvaceti letech se stal varhaníkem v Sophienkirche v Drážďanech. Později působil v Halle, v Braunschweigu a nakonec v Berlíně. Jako výborný varhaník, ale také mimořádně nadaný varhanní improvizátor a skladatel se těšil velké oblibě princezny Anny Amalie Pruské. Bohužel své velké nadání utápěl v alkoholu, což jeho otce velmi soužilo. Nakonec roku 1784 skončil svůj život v naprosté bídě. My si z díla Wilhelma Friedemanna Bacha ve čtvrtek 30. května 2013 v rámci Hudební siesty poslechneme Dueto číslo čtyři pro dvě flétny, jak je natočili: flétnisté Jiří Válek a Roman Novotný, violoncellista František Host a cembalista František Xaver Thuri.
Poté se zaměříme na skladby jeho bratra. Druhorozený Carl Philipp Emanuel se také nejprve vzdělával u svého otce a pak studoval práva v Lipsku. Start do života měli tedy velice podobný. Z Lipska však cesty mladšího z bratří vedly do Frankfurtu nad Odrou, kde nevynikl jako právník, ale jako skvělý hudebník, takže ho do svých služeb povolal pruský korunní princ Bedřich, který jej po své korunovaci vzal s sebou na berlínský dvůr. Bach prožil v jeho službách téměř 30 let. Protože se tu však cítil nedoceněn, snažil se získat místo po svém zesnulém otci v Lipsku, ale bez úspěchu. Nakonec přesídlil do Hamburku kde po Telemannovi dostal místo kantora. Z jeho tvorby vám poprvé na Proglasu nabídneme k poslechu Koncert c moll pro klavír a orchestr, katalogové číslo 31 s větami Allegro molto, Adagio a Allegretto. Přednese jej klavírista Michael Rische a Lipský komorní orchestr, který řídí Morten Schuldt-Jensen.