Kartinky a Fantastická symfonie

Nedělní Koncert vážné hudby se ohlédne za dvěmi známými skladbami dvou v tomto týdnu jubilujících skladatelů.
Páteční 175. výročí narození Modesta Petroviče Musorgského a úterní 145. výročím úmrtí Hectora Berlioze vzpomene i nedělní Koncert vážné hudby 23. března 2014 od 20.30 hodin.
Zatímco do páteční Hudební siesty jsme zařadili jen krátké nahlédnutí do klavírní suity Modesta Petroviče Musorgského nazvané “Kartinky”, nebo, jak se česky překládá, “Obrázky z výstavy”, nedělní koncert je uvede celé. Tentokrát ale v jejich symfonické podobě. Instrumentaci “Kartinek” vytvořil na základě Musorgského klavírního partu roku 1922 Maurice Ravel. Využil všech deset částí. Po úvodní Promenádě před námi defiluj:í Skřítek, Starý zámek, Želvy, Bydlo, Tanec kuřátek ve skořápkách, Trh v Limoges, Katakomby, Domeček na kuří nožce a závěrečná a impozantní Velká brána kyjevská. Všechny obrazy jsou vzájemně skvěle propojeny promenádou, jejíž téma zazní hned v úvodu. Zbývá dodat, že Musorgského Kartinky budeme vysílat z nahrávky Symfonického orchestur Slovenského rozhlasu v Bratislavě, za řízení Ondreje Lenárda.
Druhou skladbou koncertu bude Fantastická symfonie opus 14 Hectora Berlioze. Skladatele, jehož 145. výročí úmrtí jsme si připomněli v úterý 18. března. Je jedím z nejvýznamnějších a dnes i nejhranějších děl tohoto autora. Přitom ji napsal již ve svých devětadvaceti letech, silně inspirován láskou ke slavné zpěvačce Smithsonové - jeho pozdější ženě. Tímto dílem vytvořil Berlioz první takzvanou programní symfonií. To znamená, že dílo stále sleduje určitou myšlenku, která se vrací jako neustále zaznívající melodie. Berlioz Fantastickou symfonii rozdělil do pěti vět, které podle námětu nazval: Sny a vášně, Ples, Venkovská scéna, Cesta na popraviště a Sabbath čarodějnic. Základní myšlenka takzvaná idée fix, ztvárňující milovanou osobu, je zde vyjádřena čtyřicetitaktovým tématem, které se stále obměňuje a provází nás celou skladbou. Nahrávku Fantastické symfonie – určenou k nedělnímu poslechu – nastudoval dirigent George Randolph Warren s orchestrem, který si říká Nová klasická filharmonie.