Ještě jedno ohlédnutí za Mozartem

Ještě jedno ohlédnutí za Mozartem

Pořad v souvislostech


Koncert vážné a duchovní hudby
Budeme vysílat

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Vysílali jsme

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Audioarchiv

V rámci nedělního Koncertu vážné a duchovní hudby se ještě jednou ohlédneme za středečním 265. výročím narození Wolfganga Amadea Mozarta.

Zazní díla vybraná ze tří oblastí Mozartova zájmu - duchovní, orchestrální a komorní. Z duchovní hudby je zřejmě nejznámější a nejpopulárnější jeho Requiem KV 626 a to i přesto, že byla dokončena Franzem Xaverem Süssmayerem. My ji tentokrát necháme bokem a ohlédneme se za zhudeběněnými mešními ordinarii. Mozart jich vytvořil devatenáct plus již zmíněné Requiem. My svou pozornost upřeme k téměř hodinové Mši c moll, KV 427, z roku 1783, která bývá označovaná jako „Velká mše“. My ji uslyšíme zrekonstruovanou roku 1985 Helmutem Ederem. Zpívat budou: sopranistky Christiane Oelze a Jenifer Larmore, tenorista Scot Weir, bas Peter Kooy, členové souborů Colegium Vocale a La Chapelle Royale. O doprovod se postará Orchestr Champs Elysées. Nastudoval dirigent Philippe Herreweghe.

Po mši je na programu koncertu Mozartova Haffnerova serenáda v tónině D dur z roku 1776, KV 250. Toto dílo dvacetiletého skladatele je rovněž nezvykle dlouhé, trvající takřka hodinu. Obsahuje krásné houslové sólo, které nám zahraje legendární čeký houslista Josef Suk. Partnerem mu bude Pražský komorní orchestr pod vedením Libora Hlaváčka. Nahrávka je z roku 1969. 

Za poslední skladbou se vydáme do roku 1785, kdy Mozart vytvořil svůj v pořadí 19. Smyčcový kvartet v tónině C dur, KV 456, nazvaný "Disonantní". Zajímavé na něm je, že jej autor věnoval další z významných osobností vídeňského hudebního života Josephu Haydnovi. Nám jej zahraje Český filharmonický kvartet, ve složení: Pavel Eret a Zuzana Hájková housle, Jiří Poslední viola a Jakub Dvořák violoncello.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Nové album Anansyho Cissého z Mali

cisse_anouraAnansy Cissé vydal album inspirované zážitky z války v Mali.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web