Hudba od 13. století po baroko

Nedělní večerní Koncert vážné a duchovní hudby má na programu duchovní zpěvy ze 13. století, duchovní moteta J. P. Sweelincka a skladby pro cembalo L. Couperina.
V první hodině navšívíme pařížský chrám Notre-Dame, kde je mimo jiné také kaple svatého Ludvíka, který vládl od roku 1226. Byl posledním francouzským králem, který se postavil do čela dvou křížových výprav. První z nich jej zavedla do Svaté země. Na druhé roku 1270 zemřel. Hudba, kterou budeme poslouchat, byla natočena k 800. výročí narození svatého Ludvíka. Jsou na ni uvedeny francouzské duchovní zpěvy ze 13. století. Takové, jaké svatý Ludvík slýchal při bohoslužbách, které denně navštěvoval. Jednotlivé části nesou označení:
Ludvík – jeho narození a křest
Vzdělání svatého Ludvíka
Korunovace sv. Ludvíka
Svatba sv. Ludvíka
Život na dvoře
Oddanost Panně Marii
Kult relikvií
Z Paříže do Jeruzaléma
Křížová výprava do Egypta
Smrt svatého Ludvíka
Vzpomínky a kult svatého Ludvíka
Celá skladba končí slovy: "Šťastné je království, jehož král je prozíravý, pokojný, zbožný a chudý." Hudba je napsaná jak na latinské, tak také na francouzské texty. Natočil ji Ensemble vocal de Notre-Dame de Paris, který řídí Sylvain Dieudonné.
Ve druhé části Koncertu vážné a duchovní hudby se přeneseme do období vrcholné renesance. Zazní čtyři duchovní moteta, Magnificat a Te Deum od Jana Pieterszoona Sweelincka – nizozemského varhaníka a skladatele, žijícího v letech 1562 až 1621. Přednese je Trinity College Choir Cambridge, jehož sbormistrem je Richard Marlow.
Poslední část koncertu bude patřit skladbám pro sólové cembalo, které vytvořil francouzský barokní skladatel, cembalista a varhaník Louis Couperin. Stanislav Heller nám z jeho díla zahraje celkem devět skladeb: Chacone, Pavanu, Preludium, Allemnde, Courante, Sarabandu, Canries, Chaconne, Preludium F dur bez taktových čar a Suitu d moll.