Dvě "nové" Mozartovy mše
V rámci Koncertu duchovní hudby budeme poprvé na Radiu Proglas vysílat Mozartovu "Missu bervis" a "Spatzenmesse".
Ohlédneme-li se za duchovní hudbou Wolfganga Amadea Mozarta, zdá se na první pohled, že je velmi skromná. Na koncertních pódiích se objevují zpravidla jen Missa solemnis, Korunovační mše, Rekviem a sbor "Ave verum corpus". Nahlédneme-li však do Kächelova katalogu Mozartových děl, zjistíme, že mešní ordinarium zhudebnil celkem dvacetkrát. Proto se v neděli 10. února 2013 od 20.30 v rámci Koncertu duchovní hudby poprvé na Radiu Proglas vydáme za díly, která dosud na naší stanici nezazněla. Nejprve si poslechneme Missu brevis C dur, katalogové číslo 259 s podtitulem "Varhanní mše" – někdy se překládá i jako "Varhanní sólo". Je napsána na klasický latinský liturgický text s částmi Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus a Agnus Dei, přičemž v části Benedictus můžeme slyšet kromě orchestru také varhanní sólo, které je svou melodií rovnocenným partnerem kvartetu sólistů.
Druhá mše, kterou uslyšíme v závěru Koncertu duchovní hudby, má poněkud zvláštní název. Je sice nadepsána běžným názvem "Missa brevis C dur" a připsáno katalogové číslo 220, v podtitulu však čteme "Spatzenmesse" – tedy přeloženo do češtiny špaččí nebo vrabčí mše. Budeme-li se pídit po tom, proč se asi tato mše takto jmenuje, zjistíme, že Mozart měl rád zvířata a že doma choval mimo jiné i špačka. Snad jej zpěv tohoto jeho oblíbeného ptáčka inspiroval, když roku 1776 pro Salzburskou katedrálu komponoval výše zmíněnou slavnostní mši. Pozornému posluchači neunikne houslová melodie v části Sanctus a Benedictus, která skutečně špaččí zpěv připomíná. Tato mše byla poprvé provedena pravděpodobně při slavnostní bohoslužbě na velikonoční neděli sedmého dubna roku 1776 v Salzburské katedrále. My se za ní a nejen za ní v rámci celého nedělního koncertu vydáme do vídeňského Svatoštěpánského dómu. Zpívat totiž bude chlapecký sbor Wiener Sängerknaben se svými dětskými sólisty, ke kterým se přidají tenorista Rudolf Resch a bas Alois Buchbauer. Doprovázet bude Vienner Domorchester, který řídí Ferdinand Grossmann.
Tyto dvě premiérově uvedené mše budou od sebe odděleny sedmi krásnými duchovními sbory Wolfganga Amadea Mozarta. Nejprve to bude offertorium "Misericordias Domini" katalogové číslo 222, ve kterém se několikrát ozve melodie známého sboru z Beethovenovy Ódy na radost. Následovat pak budou: offertorium k blahoslavené Panně Marii "Alma Dei Creatoris" KV 227, sbor "Veni Sancte Spiritus" KV 47 s krásným závěrečným aleluja, dále offertorium k Janu Křtiteli "Inter natos mulierum" KV 72, velikonoční zpěv "Regina Coeli" KV 276, mariánské graduale "Sancta Maria, mater Dei" KV 273, offertorium pro dva sbory "Venite populi" KV 260 a v závěru i slavný motet "Ave verum corpus" KV 618.