Dejte si Hubičku

Dejte si Hubičku

Pořad v souvislostech


Tóny ze scény
Budeme vysílat

Tóny ze scény
Tóny ze scény
Tóny ze scény
Vysílali jsme

Tóny ze scény
Tóny ze scény
Tóny ze scény
Audioarchiv

Slavná opera Bedřicha Smetany ožije na Proglasu ve dvou po sobě jdoucích sobotních večerech.

Máj je lásky čas, proto jsme do pořadu Tóny ze scény vybrali dílo, které je zaměřené na lásku dvou zamilovaných, ale také tvrdohlavých lidí - Vendulky a Lukáše. Podle povídky Karolíny Světlé zpracovala libreto Eliška Krásnohorská a již hluchý Bedřich Smetana mu dalSmetana Hubička plakát hudební podobu. Opera vznikla během pouhých osmi měsíců a poprvé zazněla sedmého listopadu roku 1876 v Prozatimním divadle v Praze. Hlavní otázka, zda Vendulka dá nebo nedá před svatbou vdovci Lukášovi hubičku, se bude na Radiu Proglas řešit áriemi, duety a sbory v sobotu 16. a 23. května vždy od 21.20 hodin. Zpívat nám budou: Eduard Haken, Eva Děpoltová, Leo Marian Vodička, Václav Zítek, Libuše Márová a Karel Hanuš. Vedle sólistů se na snímku z roku 1980 podílel Sbor a orchestr Janáčkovy opery v Brně. Operu nastudoval legendární dirigent František Vajnar. 

Jako bonus si v sobotu 23. května budete moci (po skončení Hubičky) vychutnat dílo, které jen zřídka bývá uváděno na našich pódiích. Jedná se o fragment z nedokončené Smetanovy opery Viola. Tvoří jej 365 taktů (tedy zhruba čtvrt hodiny hudby), které uslyšíme z nahrávky dirigenta Milana Malého. Sólisty snímku budu Drahomíra Drobková, Dalibor Jedlička, Jaroslav Horáček, Miroslav Švejda a Karel Hanuš. Partnerem jim bude orchestr a sbor Národního divadla v Praze.

NyníTóny ze scény
Skladba: Lucerna - čtvrté dějství - 4. výstup; Autor: Novák Vítězslav; Dirigent: Vainar František; Sóla: Děpoltová Eva,Tuček René,Berman Karel, Zítek Václav,Barová Anna, Jonášová Jana, Doležal Vladimír,Kocián Vojtěch, Petr Karel, Kopp Miroslav, Jedlička Dalibor, Drobková Drahomíra - zpěv; Soubor: Pěvecký sbor Českého rozhlasu
22:30Živý růženec (slavný)
23:10Písničky k usínání
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Kolem se toč

Jazz Goes to Town 2020

Zveme do Hradce Králové na festival Jazz Goes to Town. wroblewski

Regiony

Regiony

Sólo pro ženský hlas 5

Pires_CartografadoDevět výjimečných zpěvaček v pořadu Slyšte, lidé!

Vývar Vandy Kavkové

kavkova_vyvarPoslechněte si rozhovor se zpěvačkou Vandou Kavkovou o jejím albu Vývar.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web