Cherubiniho mše

Slavnostní mše se komponovaly a komponují stále. My se tuto neděli vydáme za jednou z nich do Francie roku 1811.
Koncert duchovní hudby v neděli 10. srpna 2014 od 20.30 hodin bude z velké části věnován slavnostní mši. Vybrali jsme rozsáhlou duchovní skladbu italsko-francouzského skladatele Luigiho Cherubiniho. Proč italsko-francouzského? Narodil se roku 1760 ve Florencii jako desáté dítě učitele hudby. Není proto divu, že se již od mládí muzice věnoval. Ve 24 letech odešel do Londýna , kde se stal dvorním skladatelem., ale velmi brzo přesídlil do Paříže, kde se usadil natrvalo a kde také roku 1842 zemřel. V Paříži vytvořil mnoho skladeb, které se setkaly jak s obrovským úspěchem,tak také s nepřízni publika. Ve svém skladatelském stylu totiž prošel velkým vývojem. Jeho kariéra byla dlouhá – dožil se 82 let. První, nikoliv však poslední mši napsal již jako třináctiletý. Následovala řada oper, díky nimž se proslavil. Na sklonku života, kdy již přemýšlel o “posledních věcech člověka”, zkomponoval dvě rekviem.
My se budeme věnovat poslechu jeho Slavnostní mše d moll, číslo dvě, z roku 1811, kterou uslyšíme v obsazení: Pamela Coburn a Gisela Burandt soprán, Cornelia Kallisch alt, Martin Thompson a Martin Wanner tenor a Jacob Will bas. Soubory Gächinger Kantorei a Bach-Collegium Stuttgart bude řídit Helmuth Rilling.
Věřím, že slavnostní mši vhodně doplní Salve Regina – česky Zdrávas Královno. Tuto krásnou mariánskou modlitbu zhudebnilo mnoho slavných i méně slavných skladatelů. Mezi ty nejslavnější bezpochyby patří i Georg Friedrich Händel. A právě jeho Salve Regina přednese v závěru koncertu sopranistka Christiane Baumann za doprovodu Rheinisches Kamerorchesteru Köln.