Biskupská mše a madrigaly

Biskupská mše a madrigaly

Pořad v souvislostech


Koncert vážné a duchovní hudby
Budeme vysílat

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Vysílali jsme

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Audioarchiv
24. července 2021 Aktuality k vysílání Autor: Klára Beránková

Koncert vážné a duchovní hudby otevřeme rekonstrukcí biskupské mše z roku 1600. Po ní se obrátíme k nejlepším madrigalům 16. století.

Jak asi zněla biskupská měe okolo roku 1600 se pokusí přiblížit Sbor Westminsterské katedrály a soubor His Majestys Sagbutts a Cornetts, varhaníci Timothy Roberts a Iain Simcock, které bude řídit James o´Donnell. Její základ bude tvořit Missa Bell Amfitrit altera od Franko-vlámského skladatele Orlanda di Lasso skladbu nazvanou Missa Bell Amfirtit altera. Jednotlivé mešní části budou proloženy několika vložkami z tvorby Hanse Leo Hasslera (konkrétně se jedná o Cantate Domino, varhanní Toccatu, Offertorium, Comunio a závěrečné Domine Dominus noster) a pěti částmi od Christiana Erbacha (introit Sacerdos Dei, canzon, aleluja, varhanní graduál a toccata).

Ve druhé části se Koncert vážné a duchovní hudby obrátí ke světským madrigalům, které vytvořil Luca Marenzio (1553 - 1599). K poslechu vybereme Devátou knihu madrigalů, která je sestavena ze světských madrigalů opěvujících lásku. Přednese je soubor La Venexiana, který řídí Claudio Cavina.

V závěru koncertu otevřeme sbírku Nové paduány, gajárdy, intrády a kuránty v anglickém a francouzském slohu, kterou vytvořil Valerius Otto. Suitu číslo jedna a tři z této sbírky zahraje český soubor Antiquarius Consort s uměleckým vedoucím Václavem Návratem.

 

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Regiony

Regiony

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web