Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku ve Strážnici vrcholí

Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku ve Strážnici vrcholí
26. června 2019 MFF Strážnice Autor: Kateřina Kovaříková

V rámci Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice vrcholí každoroční soutěž O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Nebude tomu jinak ani letos.

Dopolední semifinále se uskuteční na tradičním místě, v tradičním čase, tedy na amfiteátru Zahrada v sobotu 29. června od 9. hodiny dopolední. Představí se v něm vítězové jednotlivých regionálních kol celého Slovácka.

Finále soutěže se koná v sobotu 29. června od 16.30 na amfiteátru Zámek.

Loňský rok lze z hlediska Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku považovat do jisté míry za zlomový. Pořad totiž prošel velkou změnou, kterou byl přesun konání finále z amfiteátru Zahrada do amfiteátru Zámek. Amfiteátr Zahrada při finále v předchozích letech doslova praskal ve švech a řada z návštěvníků se ani nedostala do hlediště. Vzhledem k více než trojnásobné kapacitě amfiteátru Zámek se proto pořadatelé domnívali, že přesun do tohoto nového prostoru rozvolní hlediště. Zájem o verbuňk a Soutěž ale předčil všechna očekávání. Ve švech totiž nakonec praskal i amfiteátr Zámek, a protože větší hlediště už ve festivalovém areálu není, nezbývá, než Vás všechny požádat o určitou míru ohleduplnosti k ostatním divákům, pořadatelům i účinkujícím.

Dne 7. prosince 2018 odešel do „verbířského nebe“ Karel Pavlištík, jeden z duchovních otců obnovení verbířské soutěže. V roce 1986 dal společně s Janem Miroslavem Kristem dohromady realizační tým a v pozdějších letech nastartoval i jeho generační obměnu. Jako výborný tanečník byl vzorem a učitelem verbuňku, jako etnograf se podílel na dokumentaci tohoto tance a posléze i na zpracování nominační dokumentace pro UNESCO, na základě které byl slovácký verbuňk zapsán mezi nejvýznamnější nehmotné památky světového kulturního dědictví. Jako první předseda Sboru lektorů a znalců slováckého verbuňku, který je poradním orgánem ředitele Národního ústavu lidové kultury, se mj. podílel na vytvoření současného postupového systému regionálních kol Soutěže a také na komunikaci mezi jednotlivými uznávanými tanečníky i na pořádání školení a seminářů pro zájemce o verbuňk, který vždy s oblibou nazýval „tím nejkrásnějším chlapským tancem na světě“. Díky všem těmto aktivitám je slovácký verbuňk jedním z nejvýraznějších prvků současné podoby tradiční kultury na Slovácku. 

Účinkující:

nejlepší tanečníci slováckého verbuňku
CM Burčáci z Míkovic
CM OLiNa z Hodonína
CM Šmytec z Brna

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web