Proč znovu do Strážnice?

Proč znovu do Strážnice?
7. května 2019 MFF Strážnice Autor: Kateřina Kovaříková

Za deset týdnů začíná 74. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2019 a 37. ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice 2019. Podrobnosti o programu, informace o účinkujících a další zajímavosti můžete sledovat na našem hudebním webu i na satmotných stránkách festivalu.

Mnoho z vás vyhledává na strážnickém festivalu večerní komponované pořady zasazené do prostředí velkých amfiteátrů v zámeckém parku. Festival otevře Slavnostní zahájení (pá 20.00) na amfiteátru Bludník, na kterém přivítáme domácí i zahraničí hosty a oceníme potleskem osobnost, která převezme tradiční Cenu Ministerstva kultury za rozvoj tradiční lidové kultury a folkloru za rok 2018. Následuje program Prostá krása, aneb Deset kapitol z lidové kultury (pá 20.30), inspirovaný publikací etnografa Václava Frolce. Amfiteátr Bludník bude patřit účinkujícím ze severního i jižního Kyjovska. Soubory ze zahraničí přivítáme v pořadech Z krajin za obzorem v pátek o sobotu večer o půl jedenácté na Bludníku. Bez bab (pá 20.30), tak se jmenuje pořad o mužských tanečních projevech s představením sólistů a popisem jednotlivých tanců. Páteční i sobotní noc bude patřit dědictví Beskydských Horalů žijících na česko-polsko-slovenském pohraničí. Pořad Ze života stromů (oba večery 22.30) bude o symbolech a magickém umění goralského lesa. Sobotní večer na Bludníku zahájí Předání Cen České národopisné společnosti (so 20.10). Regionální pořad folklorních souborů nás letos zavede do širšího Plzeňska v pořadu Plzeňáci (so 20.30). Můžete se seznámit s hudbou, písněmi a tancem plzeňského venkova 19. a první poloviny 20. století v současné tvorbě souborů a muzik. Po dvou letech se na festivalové podium vrací Domovina (so 20.30), pořad národnostních menšin žijících v České republice. A vrací se i loni velmi očekávaný společný galaprogram souborů VUS Ondráš a SĽUK (so 22.30). Věřme, že pršet letos nebude.

Na velkých amfiteátrech budou i pořady během dne. V sobotu je to především Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Dopolední semifinále (so 9.00), do kterého postupují čtyři desítky chlapců z regionálních soutěží, se skuteční tradičně na amfiteátru Zahrada. Finále si nenechejte ujít na amfiteátru Zámek, letos o půl hodiny dříve (so 16.30). Amfiteátr Bludník se rozezní netradičně i v sobotu po poledni, kdy začne pořad Zpěváčci (so 13.00) s vybranými dětskými sólisty letošního ročníku dětských pěveckých soutěží z Čech, Moravy a Slezska. Amfiteátr Zahrada se rozezní i v neděli dopoledne hudebním pořadem Jablko od stromu (ne 10.30), kde se potkají pravnučky tří významných osobností, kterými byli Joža Uprka, Vladimír Úlehla a Samko Dudík. Ve stejném čase se roztančí amfiteátr na opačném konci zámeckého parku. Tance s přáteli (10.30) lákají každoročně ty, kteří se chtějí naučit tance zahraničních hostů. Pokud se chystáte na festival až v neděli, pak vás zveme na amfiteátr Bludník, kde proběhnou reprízy pořadů Plzeňáci (ne 12.00) a Bez bab (ne 13.30). To nejlepší na konec (ne 15.00), aneb Slavnostní galaprogram na zakončení festivalu, pak programovou nabídku velkých festivalových podií uzavře.

Před deseti lety se poprvé konali společně mezinárodní folklorní festival a Dětská Strážnice. Jana Polášková doplňuje: „Národní ústav lidové kultury Strážnice zaštiťuje vzdělávací programy zaměřené na předávání lidových tradic dalším generacím, které prezentují své výstupy právě zde, na festivalu ve Strážnici.“ Ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Strážnice jsou připraveny pořady a zábavy pro děti Ta naše písnička česká (čt 19.30) a Správní kluci, správné holky (pá 10.00). V letošním roce oslaví deset let své činnosti projekt Tady jsme doma – Regionální folklor do škol (pá 17.00), jehož cílem je začlenění regionálních tradic lidové kultury do vyučování a prohloubení kulturního vnímání dětí. Pořad dětských folklorních souborů nese letos název Kudy do zahrady (so 10.30) a tématem je dialog mezi generacemi, dary země i dary života. Součástí Dětské Strážnice je interaktivní program Dětský dvůr (so 10.00) a projekt Muzičky, na kterém se představují absolventi mezinárodní hudební dílny dětských a mládežnických lidových muzik.

Nejen festivalová pódia zámeckého parku, ale i přilehlý skanzen ožívá v době festivalu pestrou nabídkou pořadů. Dovede si představit páteční odpoledne ve skanzenu bez pořadu o víně? Ve vinohradnickém areálu bude i letos a nese název Kdo se napil, ví to pravé (pá 17.00 a ne 10.00). V sobotu v deset dopoledne začíná Dětský dvůr, ale také Přehlídka tradičních řemesel, na které se představí výrobci ocenění titulem Nositel tradice lidových řemesel. V areálu lučního hospodářství zastihnete Folklorní školu o čarovném kolovrátku (10.00), Slováckou čítanku s výběrem ze zlatého fondu regionální literatury (11.00) a Folklorní školu o folkloru ve škole (13.00). Areál Horňácka a vinohradnický areál bude v sobotu odpoledne patřit rozsáhlému pořadu Přes ty vinohrady je tam pěkná cesta (so 13.00) o roku vinaře na Strážnicku. Amfiteátr ve skanzenu ožije vedle sobotních dětských pořadů také v neděli krátce před polednem hudebním programem Písně pro nevěstu (ne 11.30), ve kterém zazpívají ženské sbory z Moravy, Čech a Slovenska. Ve festivalovém programu najdete také volná vystoupení souborů v pořadu Jaké si to uděláte, takové to budete mět (ne 12.30).

Na mnoha dalších místech pozveme k tanci, zpěvu, naslouchání, odpočívání i ochutnávání. Letos podruhé se návštěvníkům otevře Zbojnická lúka, obnovená festivalová scéna a na ní celodenní program s tanečními a hudebními workshopy (so 10.00, ne 13.00). Pokud chcete ochutnat speciality ze Slovácka, navštivte Jarmark chutí a vůní (so 10.00). Zatancovat a zazpívat si můžete při Zábavách a Nocích s hudci (pá 19.00, so 12.00, ne 10.00) s cimbálovými a dechovými muzikami. Mezi nejvyhledávanější programy tradičně patří Slavnostní průvod (so 15.00), který i letos vyjde od Skalické brány směrem do centra města. Pro milovníky dechovky i letos zařazujeme Odpoledne s dechovkou (ne 14.30) na Ostrůvku.

Mezi specifická festivalová místa patří kostel Nanebevzetí Panny Marie, kam bude přenesen pořad Pašije podle Jana (so 9.00), lidové oratorium v podání Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů a hostů. Vrátíme se také pro prostředí strážnické synagogy s pořadem Karpatské návraty (so 11.00 a 14.00), který zprostředkovává vývoj hudebního folklóru na slovensko-moravském pomezí od konce 19. století do poloviny 20. století. Navštívit můžete také Rytířský sál strážnického zámku, zastihnete tam pořad Folklorní škola: Plzeňsko (so 10.00) a Stroj času: perličky na dně strážnické fonotéky (so 16.00 a ne 9.00). Tolik z letošní festivalové nabídky. Než se ponoříte do festivalového dění, zveme na krátké Setkání u busty Slávka Volavého, zakladatele festivalu v pátek 28. června v 19. hodin.

Jana Polášková, předsedkyně Senátu programové rady MFF Strážnice uzavírá své pozvání na festival: „Strážnický festival je obrazem toho, jaký má společnost vztah ke svým tradicím, jak je uchovává a rozvíjí. A spoluúčast dětí na interpretaci prvků lidové kultury je jistotou, že pro radost a naději, pro vzpomínky i nová poznání, pro setkání s přáteli a lidovou kulturou budeme moci na festival do Strážnice jezdit znovu a znovu. Buďte srdečně vítáni!“

Festival se koná za podpory Ministerstva kultury, www.festivalstraznice.cz

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web