Jablko od stromu

Jablko od stromu
28. června 2019 MFF Strážnice Autor: Kateřina Kovaříková

Pořad představí tři různé přístupy k lidové písňové tradici, tři cesty, kterými se dnes nejčastěji vydávají interpreti písňového folkloru. Je to cesta od folkloru k world music.

Joža Uprka (1861–1940), Vladimír Úlehla (1888–1947), Samko Dudík (1880–1967): tři významné osobnosti spjaté s lidovou kulturou umělecky, badatelsky a interpretačně. Každý byl jiný, každý se proslavil v jiné oblasti. Vzájemně se znali, respektovali i přátelili.

A pak jsou tu jejich pravnučky: Magdalena Múčková, Julia Ulehla, Alžbeta Lukáčová. Tři výjimečné osobnosti spjaté s interpretací lidové písně na jevišti. Vzájemně odlišné, přesto v mnohém stejné. Každá hledala a nalezla svou cestu nejen k hudební kultuře svých předků, ale i k rodinnému odkazu. Každá je prezentuje v médiích s cílem uchovat je pro další generace v živé podobě. Vzájemně se znají a stejně jako jejich pradědové se respektují, přátelí, spolupracují. Všechny tři potvrzují rčení o jablku, které nepadá daleko od stromu. Každá ale patří k jiné „jablečné odrůdě“.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web