Zářijový Malovaný kraj 2019

Zářijový Malovaný kraj 2019
4. října 2019 Knihy, časopisy Autor: Kateřina Kovaříková

Na titulní straně obálky tohoto národopisného a vlastivědného časopisu Slovácka, vycházejícího od roku 1946 v Břeclavi, je prezentována fotografie ze Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti.

V obsahu se můžete naučit něco ze šviháčtiny, specifických výrazů zvěroklestičů – miškářů na Bojkovicku. Kromě toho je tu vzpomínáno na básníka Ivana Jelínka, rodáka z Kyjova. Poznáte i osobnost husitského kněze a válečníka Bedřicha ze Strážnice. Nechybí ohlédnutí za nedávnými folklorními akcemi v regionu – Kopaničářskými slavnostmi, Slováckým rokem v Kyjově a Horňáckými slavnostmi. Jiný národopisný text informuje kupř. o tradici císařských hodů v Boršicích u Buchlovic. Přečtete si chválu na slovácká nářečí. V seriálu věnovaném výrobcům krojů zavítáte za Jarmilou Matyášovou do Drslavic. Dozvíte se, kde nad Vlčnovem roste bizarní orchidej tořič včelonosný. Otištěn je rovněž výňatek z letos opětovně vydané knihy Bosá léta od kunovického spisovatele Fanka Jilíka. Článek o Národopisných slavnostech v Břeclavi v roce 1938 ozřejmí, že v té době měly bohužel i jinou než pouze kulturní náplň. Mnohé jistě zaujme vyprávění rolníka Antonína Šohaje z Ladné o dřívějším průběhu hodů v jeho obci. Podle receptu uveřejněném v časopise si můžete uvařit tradiční fazulovou polívku s majoránkou. A krom toho zjistíte, že nedávno byla renovována dosud málo známá stavba v Lednicko-valtickém areálu – gloriet v Širokém lese u Břeclavi.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz. Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz.

Malovany kraj 2019_5_1

NyníPísně
Píseň: Right Down To The Heart Of London (2018); Interpret: McKee Maria; Album: McKee Maria: La Vita Nuova
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:45Radio Vatikán

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web