První Malovaný kraj roku 2020

První Malovaný kraj roku 2020

Na titulní straně obálky tohoto národopisného a vlastivědného časopisu Slovácka je záběr z podlužácké varianty slováckého verbuňku, který letos slaví 15 let od zapsání na seznam UNESCO. Na zadní straně obálky pak začíná cyklus věnovaný moderním kostelům a kaplím na jihovýchodě Moravy, a to aktuálně chrámem sv. Václava v Břeclavi.

Dále se čtenář dozví, že dnešní nevelká obec Spytihněv na Uherskohradišťsku byla před několika staletími důležitým správním střediskem. Přečte si medailon krojové tvůrkyně Lenky Valentové z Dubňan. Zavzpomíná na někdejší známou Cimbálovou muziku Dolňácko z Hluku. Pomyslně zavítá do Lednicko-valtického areálu k Chrámu Tří Grácií. Seznámí se s úspěchy národopisného souboru Děcka z Kunovic. Připomene si dílo vynikajícího grafika Jaroslava Dobrovolského. Zjistí něco o počátcích archeologických výzkumů na Pohansku u Břeclavi. Pozná, jak funguje folklor na sociálních sítích. A jistě neopomine ani anotace hned několika knih vydaných v regionu.

Toto je jen velmi stručný výčet toho, co obsahuje časopis o 32 stranách, do něhož přispívají odborníci i laikové a jenž se dá zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz. Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz.

Malovany kraj 2020_1_1

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web