První Malovaný kraj roku 2017

První Malovaný kraj roku 2016

V prodeji je první letošní vydání vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj. Časopis se věnuje historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem jihovýchodní Moravy. 

Hned na obálce se potěšíte fotografiemi z fašanku ve strážnickém skanzenu. Z obsahu jistě stojí za připomenutí např. článek o okolnostech vzniku mariánského sloupu v Buchlovicích. Pozoruhodné jsou též dva příspěvky o nejstarší velké soše na Moravě – tzv. římskému lvu z Moravské Nové Vsi.  

Úvodní díl seriálu o zaniklých obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zavede čtenáře k vesnici Hrušky, kde kdysi bývala obec Opatovice. Kromě toho se pomyslně seznámíte s milotickým rodákem Mořicem Lothem, který stál v USA v čele liberálních hebrejských kongregací. Poznáte též osobnost Františka Hamady, stodvouletého primáše uherskohradišťského muzikantského uskupení Hudci Pondělníci. Pamatováno je i na rodiče, kteří i v dnešní době mají čas hrát si se svými dětmi, a to prvním dílem seriálu Dětský kaleidoskop. Dost místa redakce vyhradila pro rozhovor se zpěvákem Petrem Bendem spolupracujícím s CM Grajcar, který na svém předvánočním turné zavítal též na samý jih Moravy. V cyklu Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy se autor, architekt Jan Kruml, vydal na Uherskobrodsko. Kyjovské nářečí si osvěžíte v humorném příspěvku z nejmenované nemocnice s názvem Slovácká vizita. O kus dál naleznete pojednání o Národní přírodní památce Rendez-vous. V rámci cyklu Cimbálové muziky jihovýchodní Moravy je představena CM Notečka z Charvátské Nové Vsi. A místo se našlo též pro anotaci knihy Žítkovské bohyně s podtitulem Lidová magie na moravských Kopanicích.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz.

Malovaný kraj_2017_01