Podzimní Malovaný kraj 2016

Podzimní Malovaný kraj 2016
6. října 2016 Knihy, časopisy Autor: Kateřina Kovaříková

Čtenáři mají možnost zakoupit si páté letošní číslo vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj. Tento dvouměsíčník, vycházející od roku 1946 v Břeclavi, a slavící tak letos 70 let od svého vzniku, se věnuje historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem regionu.

Obálku aktuálního vydání zdobí fotografie z Doubravy, rozsáhlého lesa mezi Hodonínem, Bzencem a Dubňany. Nelze samozřejmě vyjmenovat celý rozsáhlý obsah časopisu. Tak např. jsou v jedním z článků popsány hraniční kameny mezi někdejšími panstvími ve Chřibech. A tomuto pohoří je zasvěcen i další příspěvek pojednávající o snaze vybudovat zde v době první republiky a protektorátu dálnici. Kromě toho se dozvíte o historii zámeckého divadla ve Valticích. V časopise se našlo místo rovněž pro připomínky oslav – padesátin oblíbené cimbálové muziky Burčáci a šedesátin Národního ústavu lidové kultury, který ve Strážnici mj. organizuje zdejší folklorní slavnosti. Po přečtení sousedního textu pak budete vědět, jak se na Moravu dostal cimbál. V rámci cyklu Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy se tentokrát dostanete na Podluží. Tradičně není zapomenuto ani na ukázky nářečí a představen je též z výtvarného hlediska neobvyklý stoletý památník sv. Huberta, stojící dnes v obci Košíky na Uherskohradišťsku. V pravidelných rubrikách se navíc dozvíte o tom, co se píše v obecních zpravodajích, jaké kulturní akce se chystají, nebo stručně co zajímavého se v regionu již konalo.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz.
Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na internetových stránkách www.malovanykraj.cz